4 czerwca - co to za święto? Jakie wydarzenia upamiętnia?

4 czerwca obchodzimy co to za święto? Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Święto to upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne, które odbyły się w czerwcu 1989 roku. W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę tych wydarzeń.

Wybory parlamentarne 1989 roku (tzw. wybory czerwcowe lub wybory kontraktowe) odbyły się 4 i 18 czerwca 1989 roku dzięki ustaleniom Okrągłego Stołu. W czasie pierwszych po II wojnie światowej wyborach parlamentarnych wybrano członków Sejmu oraz Senatu, który został zniesiony w 1946 roku.

4 czerwca - pierwsze częściowo wolne wybory. W jaki sposób upamiętnia się to wydarzenie?

Wybory do Sejmu były wyborami częściowo wolnymi. Przedstawiciele władz komunistycznych PRL zagwarantowali PZPR i jej satelitom obsadę co najmniej 299 miejsc w Sejmie (czyli 65 proc. wszystkich mandatów). Kandydaci bezpartyjni ubiegali się o pozostałe 161 miejsc. Wybory do Senatu były z kolei wyborami wolnymi - władze komunistyczne nie zagwarantowały sobie żadnego mandatu senatorskiego, a walka o nie miała charakter demokratyczny i otwarty. W wyniku wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 161 mandatów poselskich i 99 mandatów senatorskich.

 - Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm - powiedziała w Dzienniku Telewizyjnym już po wyborach czerwcowych Joanna Szczepkowska. Wybory czerwcowe zapoczątkowały serię zmian w Polsce, ale i w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie do głosu zaczęły dochodzić ruchy demokratyczne.

 

Rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów. Jak ją upamiętniano?

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich został ustanowiony 24 maja 2013 roku na pamiątkę wyborów czerwcowych. 18 grudnia 2013 roku ustanowiono rok 2014 Rokiem Odrodzenia Senatu w Polsce z okazji 25. rocznicy wyborów z 1989 roku. W 2009 roku z okazji rocznicy wyborów kontraktowych Narodowy Bank Polski wyemitował monetę okolicznościową o nominale 25 zł, z kolei Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający pierwsze częściowo wolne wybory. 

Więcej o: