Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. Sondaż late poll z godziny czwartej. Rośnie przewaga PiS

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. Z danych sondażu late poll przeprowadzonego dla TVN24 wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zwiększyło przewagę nad Koalicją Europejską i Wiosną Roberta Biedronia uzyskując 45,3 procent głosów wyborców. Tym samym PiS może liczyć na 26 mandatów w europarlamencie.
Zobacz wideo

Według trzeciego sondażu late poll dla TVN24 wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zdobywa 45,3 procent głosów. Dzięki temu PiS wyśle do Parlamentu Europejskiego 26 swoich deputowanych. Na drugim miejscu z 37,9 procentami uplasowała się Koalicja Europejska. Zjednoczona opozycja tym samym może otrzymać 21 mandatów w europarlamencie.

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. Sondaż late poll dla TVN24 - Prawo i Sprawiedliwość zwiększa przewagę nad pozostałymi partiami

Według trzeciego sondażu late poll na następnym miejscu utrzymała się Wiosna Roberta Biedronia, na którą zagłosowało 6 procent badanych, co daje komitetowi trzy mandaty. Niższy wynik, w porównaniu do poprzednich badań, uzyskała Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, którzy do Brukseli wyślą dwóch swoich deputowanych. Na to ugrupowanie zagłosowało 5,2 procent ankietowanych.

Poniżej pięcioprocentowego progu wyborczego znalazły się partie Kukiz’15 (3,8 procent głosów) i Lewica Razem (1,4 procent poparcia). Pozostałe komitety, które wystawiły listy lokalne uzyskały około 0,4 procent głosów. Według sondażu late poll frekwencja w wyborach do europarlamentu wyniosła 43,4 procent.

Według pierwszego sondażu exit poll opublikowanego po zakończeniu wyborów Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 42,4 procent głosów. Kolejne miejsca zajęły Koalicja Europejska (39,1 procent), Wiosna (6,6 procent) i Konfederacja (6,1 procent). W porównaniu do pierwszych wyników sondażowych wszystkie partie poza PiS zaliczyły spadki poparcia.

Z kolei według danych Państwowej Komisji Wyborczej, podanych po przeliczeniu 86,03 procent głosów wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na jeszcze więcej, bo aż 47 procent głosów. Kolejne miejsce z poparciem 37,05 procent otrzymała Koalicja Europejska. Na Wiosnę zagłosowało z kolei 5,92 procent ankietowanych. Natomiast Konfederacja znalazła się poza progiem wyborczym, razem z Kukiz’15 i komitetem Lewica Razem.

Więcej o: