Willem Einthoven w Google Doodle. Dziś 159. rocznica urodzin wynalazcy EKG

Willem Einthoven, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za pionierską pracę nad rejestrowaniem aktywności elektrycznej serca, obchodziłby dziś 159. urodziny. To jego postaci poświęcony jest dzisiejszy Google Doodle.
Zobacz wideo

Willem Einthoven urodził się 21 maja 1860 w Semarang, w Holenderskich Indiach Wschodnich. Był fizjologiem i histologiem. W 1886 roku zaczął pracę na Uniwersytecie w Lejdzie, a w 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Dzisiaj 159. rocznica urodzin Willema Einthovena. Wynalazł EKG

Willem Einthoven zajmował się m.in. zjawiskami elektrycznymi układu nerwowego, ale największą sławę przyniosło mu opracowanie teorii pola elektrycznego serca i stworzenie podstaw elektrokardiografii. Dzisiejszy Google Doodle jest poświęcony wynalazkowi elektrokardiogramu (EKG).

Pierwsze EKG wymagało od pacjenta zanurzenia obu rąk i jednej stopy w wiaderkach roztworu soli, co możemy zobaczyć na grafice Google Doodle. Następnie urządzenie rysowało na papierze milimetrowym diagram, przedstawiający rytm pompującego krew serca. Z biegiem lat EKG stał się znacznie mniejszy i monitorował aktywność serca za pomocą elektrod umieszczonych na kończynach i klatce piersiowej pacjenta.

Więcej o: