Dzień Matki 2019. Kiedy wypada to święto? Co kupić swojej mamie?

Kiedy wypada Dzień Matki? Jak co roku w Polsce obchodzimy je 26 maja. To święto mające na celu podziękowanie wszystkim mamom za trud włożony w wychowanie dzieci.
Zobacz wideo

Dzień Matki obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie i jest świętem ruchomym - tzn. jest obchodzony w różnych terminach. W niektórych państwach np. w Rosji, Bułgarii, Serbii, Słowenii czy Wietnamie nie ma osobnego Dnia Matki, który obchodzony jest tylko w ramach Dnia Kobiet 8 marca.

Kiedy wypada Dzień Matki?

Po raz pierwszy dzień, podczas którego w szczególny sposób honorowano matki, obchodzony był w czasach starożytnych Greków i Rzymian. Odbywały się wtedy uroczystości ku czci matek-bogini, które były także symbolem płodności i urodzaju. Zwyczaj ten, ze względu na zakaz czczenia innych bogów, został zniesiony po przejściu tych krajów na chrześcijaństwo. Potem dzień matki zaczął być obchodzony w siedemnastowiecznej Anglii.

Dzień Matki w Polsce wypada w niedzielę 26 maja. Wcześniej, w czasach przedwojennych, nie było ustalonej jednej daty obchodów święta matek - chociaż zazwyczaj dzień ten wypadał w połowie maja. Organizacją pierwszych uroczystości z okazji Dnia Matki w Polsce zajmował się Polski Czerwony Krzyż. Później ustalono jedną datę, 26 maja, która obowiązuje do tej pory.  

Jakie prezenty kupić z okazji Dnia Matki?

W tym dniu matki zwykle obdarowywane są przez swoje dzieci kwiatami, laurkami i innymi prezentami wykonanymi własnoręcznie. W zeszłym roku w Polsce Dzień Marki obchodziło 11 milionów mam. Z tego powodu Open Finance przygotowało listę najbardziej popularnych prezentów, które dzieci kupują tego dnia swoim mamom.

Najwięcej, bo aż 35 procent osób kupuje na Dzień Matki kosmetyki. Chodzi tu w szczególności o produkty droższych marek - takie jak specjalistyczne kremy oraz perfumy. Bardzo popularne są także pakiety zabiegów pielęgnacyjnych w SPA, zabiegi kosmetyczne czy masaż. Do 12 procent badanych kupuje tego dnia także prezenty związane z domem lub drobne AGD, zwykle są one połączone z zainteresowaniami mam lub ponownie z zabiegami pielęgnacyjnymi.

Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszą się także takie prezenty jak biżuteria, elektronika, płyty muzyczne, książki, bilety na koncerty czy upominki spersonalizowane. Poza tym dodatkowo z okazji Dnia Matki dzieci organizują wspólne spędzanie czasu z rodzicami. Warto tego dnia zabrać swoją mamę do kina, teatru czy do restauracji.

Więcej o:
Komentarze (5)
Dzień Matki 2019. Kiedy wypada to święto? Co kupić swojej mamie?
Zaloguj się
 • kasiabujnowska

  0

  Myślę, że liczy się pamięć, a nie prezent. Ja kupiłem Mamie kwiaty, książkę "Cari Mora", a do tego zestaw herbat od MalwaTea. Była bardzo zadowolona.

 • justyna.zyzak1

  0

  ja już kupiłam krem do twarzy Whiten z novaclear, mam nadzieję ze mama będzie z niego zadowolona

 • ola10000

  0

  mój prezent dla mamy już zamówiony. skorzystałam z 25% rabatu i zamówiłam śliczną filiżankę z zestawem owocowych herbat Malwa Tea:)

 • samaja23

  0

  Dzisiaj z poczty kwiatowej zamówiłam dla mamy książkę. Dodałam tam dedykację, więc mama będzie miała pamiątkę. Wpadnę do niej na herbatkę i coś słodkiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX