Jerzy Owsiak z Nagrodą Specjalną Redaktora Naczelnego "Gazety Wyborczej"

"Gazeta Wyborcza" świętuje trzydzieści lat istnienia. Z tej okazji przyznano w piątek dwie Nagrody Specjalne Redaktora Naczelnego "Gazety Wyborczej". Jedną z nich otrzymał Paweł Adamowicz, drugą - Jerzy Owsiak.
Zobacz wideo

Dokładnie 8 maja 1989 roku ukazał się pierwszy numer "Gazety Wyborczej". W tym roku dziennik świętuje już 30 lat jej istnienia. Z tej okazji podczas gali rozdania nagrody Człowiek Roku "Gazety Wyborczej", przyznane zostały również dwie Nagrody Specjalne Redaktora Naczelnego.

Jedną z nich "za Gdańsk, za serce, za odwagę" otrzymał zamarły tragicznie Paweł Adamowicz. Odebrała ją jego żona, Magdalena Adamowicz. - Ja zrobię i wszystko, i wszystkich was o to proszę, żeby świat, który tworzył Paweł, stal się naszym wspólnym marzeniem - powiedziała.

Drugą nagrodę specjalną "za łączenie ludzi" otrzymał Jerzy Owsiak, prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który od 27 lat organizuje w styczniu zbiórkę pieniędzy przeznaczanych później na zakup sprzętu medycznego i pomoc chorym dzieciom i dorosłym. Jest również twórcą Pol'and'Rock Festiwal (wcześniej Przystanek Woodstock).

Jerzy Owsiak Człowiekiem Trzydziestolecia "Gazety Wyborczej"

- Zaczęło się medialnie, ktoś nam powiedział: miłosierdzie w świetle reflektorów. Tak właśnie było. Zaczęliśmy robić coś, co miało być przygodą, happeningiem, i nagle się okazało, że krok po kroku zaczęło to wyglądać poważnie i zupełnie serio - wspominał początki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Wczoraj wydaliśmy 106 mln złotych. 42 osoby w ciągu tych 30 lat nowej Polski dają sobie radę z ogromnymi, logicznymi zakupami, takimi, które robi się w bogatych krajach. Pokazujemy, że jesteśmy bogatym krajem, że potrafimy robić coś nieprawdopodobnego - odniósł się do tego, co fundacja robi dziś.

Zaapelował również, aby Polacy cieszyli się życiem i żyli w zgodzie. - To jest kraj, który się pięknie rozwija. Jeśli tego nie widzicie, to do okulisty. Dla mnie to jest tak budujące. Obyśmy tego nie zepsuli - stwierdził Jerzy Owsiak. - Nie ma dwóch państw niemieckich, to się okazało sztuczne. Nie wierzę, że mogą być dwie krainy pt. Polska. I nie wierzcie w to. Nigdy sobie to nie wbijajcie w głowę, nawet jak macie focha na drugą stronę, odrzućcie to. Mówcie: jest jeden kraj - podkreślił.

Jerzy Owsiak wspomniał również o akcji WOŚP #HejtMiNieGra. - My nie chcemy szukać hejterów, łapać ich i karać. Nie róbmy tego, cieszmy się, zaglądajmy w fajne miejsca. Cieszmy się, że mamy piękny kraj. O to walczmy, żeby to było nasze, żebyśmy się czuli obywatelami tego kraju - stwierdził. 

Więcej informacji na stronie wyborcza.pl

Zobacz wideo
Więcej o: