Joanna Scheuring-Wielgus jednym z Ludzi Roku Czytelników "Gazety Wyborczej"

Z okazji 30. rocznicy wydania pierwszego numeru, "Gazeta Wyborcza" przygotowała specjalny plebiscyt. Wspólnie z czytelnikami wybrała Człowieka Roku Czytelników "Gazety Wyborczej". Laureatką nagrody została Joanna Scheurin-Wielgus.
Zobacz wideo

Plebiscyt Człowiek Roku Czytelników "Gazety Wyborczej" został zorganizowany ze względu na 30. urodziny dziennika. Redakcja gazety wybrała kilkanaście osób z pięciu dziedzin życia społecznego, spośród których czytelnicy "Gazety Wyborczej" w każdej kategorii wybrali jedną osobę, która najbardziej dała się zapamiętać ze względu na swoją działalność w minionym roku.

Czytelnicy zdecydowali, że na wyróżnienie w kategorii "Różni ludzie, lepszy świat" zasługuje Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka partii Teraz!, ale przede wszystkim działaczka społeczna i samorządowa, znana m.in. z walki o prawa kobiet, ostatnio kojarzona również z zaangażowaniem w zwalczanie pedofilii w Kościele. Z wykształcenia jest socjologiem.

Joanna Scheuring-Wielgus Człowiekiem Roku Czytelników "Gazety Wyborczej"

Joanna Scheuring-Wielgus za nominację podziękowała wielu osobom - począwszy od swojego męża, poprzez współpracowników, aż po osoby, które pomagały jej przy najważniejszych projektach w minionym roku. Wśród nich byli m.in. Marek Lisiński, z którym posłanka pisała raport nt. pedofilii w polskim Kościele, ale także 12 osób niepełnosprawnych, które wiosną 2018 roku protestowały w Sejmie. 

- Dla mnie te 40 dni było jak studia podyplomowe z opieki społecznej. Dużo się muszę uczyć, ale zyskałam 12 przyjaciół, które są cały czas ze mną. Za to wam dziękuję - przyznała Joanna Scheuring-Wielgus.

Posłanka odniosła się do słów Zbigniewa Libery, który powiedział, że gdybyśmy nie mieli kultury, bylibyśmy dzicy. - I być może dlatego, że posłowie nie czytają, nie chodzą do kina, do teatru, są takimi dzikusami w Sejmie, za co jest mi bardzo często wstyd - stwierdziła. 

Adam Michnik kilka dni temu powiedział, że 30 lat temu rzuciliście się z motyką na słońce. Ja wam bardzo za to dziękuje, bo zrobiliście to dla mojego pokolenia. I to moje pokolenie też się rzuca teraz z motyką na słońce. Wy to robiliście dla nas, my to robimy dla swoich dzieci. Bądźcie z nami dla naszego pokolenia - zaapelowała Joanna Scheuring-Wielgus. 

Więcej informacji na stronie wyborcza.pl

Więcej o: