Opole. Pomnik Atlasa na 25-lecie uczelni - mieszkańcy zwracają uwagę na niefortunny szczegół

Niedawno w Opolu pojawiła się rzeźba Atlasa mająca upamiętniać 25-lecie Uniwersytetu Opolskiego. Mieszkańcy zwrócili jednak uwagę na nieprzemyślany szczegół.
Zobacz wideo

Jak podaje Interia.pl nowa rzeźba przedstawiające Atlasa pojawiła się niedawno na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu. Trzymetrowy pomnik wykonany z piaskowca zyskuje coraz większy rozgłos, a to za sprawą nieprzemyślanego szczegółu, na który zwrócili uwagę mieszkańcy miasta. 

Rzeźba Atlasa na 25-lecie uniwersytetu - mieszkańcy Opola zwracają uwagę na niefortunny szczegół

Figura przedstawia Atlasa, znanego z greckiej mitologii, który został ukarany na dźwiganie Ziemi za walkę z bogami. Opolski tytan trzyma nad głową globus z napisem "Uniwersytet Opolski", a w przyszłości dołączona zostanie także tabliczka upamiętniająca 25-lecie uczelni.

Rzeźba została zakupiona jako niekompletna w Niemczech przez byłego rektora, obecnego kustosza Wzgórza Uniwersyteckiego profesora Stanisława Sławomira Nicieja. Dodatkowe elementy rzeźby - ręce, nogi oraz kula ziemska zostały dołączone później przez rzeźbiarza Rafała Rzeźniczaka.

Od frontu rzeźba prezentuje się bardzo dobrze, jednak mieszkańcy Opola zwrócili uwagę na jej tył, a zwłaszcza fakt połączenia pomnika z cokołem podtrzymującym. Atlas jest złączony ze słupkiem przy pomocy prętu, który umieszczony został w niezbyt fortunnym miejscu, co widać na załączonych zdjęciach. 

Zobacz wideo Więcej o: