Matura z języka polskiego. Jakie były tematy wypracowań na maturze 2018?

6 maja rozpoczynają się matury 2019. Dziś maturzyści zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Abiturienci z niecierpliwością czekają na informacje o tegorocznych tematach wypracowań. A co było na maturze z polskiego w 2018 roku? Przypominamy.
Zobacz wideo

Na pisemnym egzaminie z języka polskiego zawsze pojawia się zadanie polegające na napisaniu wypracowania. Co toku abiturienci mają do wyboru dwa tematy. Kiedy wybiorą jeden z nich, muszą napisać minimum 250 słów. Wypracowanie to warto napisać dobrze, bo można za nie dostać aż 50 spośród 70 punktów możliwych do zdobycia na maturze z polskiego.

Matura z języka polskiego. Co było na maturze 2018? Poziom podstawowy 

Jakie były tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym w 2018 roku? Pierwszy z nich dotyczył najbardziej znanej książki autorstwa pisarza pozytywistycznego Bolesława Prusa, czyli "Lalki". Uczniowie, którzy dobrze pamiętali tę powieść, mogli napisać wypracowanie na temat: "Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?", odwołując się do podanego fragmentu książki, całej jej treści oraz innych tekstów kultury.

Drugi temat wypracowania związany był z interpretacją wiersza Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają". Ernest Bryll to poeta i pisarz współczesny, urodzony w 1935 roku w Warszawie, piszący także teksty piosenek dla takich artystów i zespołów jak Myslovitz, Skaldowie, Stan Borys, Halina Frąckowiak czy Marek Grechuta.

Co było na maturze z języka polskiego w 2018 roku? Poziom rozszerzony

Z jakimi tematami musieli zmierzyć się maturzyści piszący egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie rozszerzonym? Pierwszy temat dotyczył interpretacji tekstu Bogdana Zelera pt. "Poezja i filozofia", drugi - analizy porównawczej wierszy "Nerwy" Cypriana Kamila Norwida oraz "pod dworcem głównym w warszawie" Józefa Czechowicza.

* * * 

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: