Na pisemnym egzaminie z języka polskiego zawsze pojawia się zadanie polegające na napisaniu wypracowania. Co toku abiturienci mają do wyboru dwa tematy. Kiedy wybiorą jeden z nich, muszą napisać minimum 250 słów. Wypracowanie to warto napisać dobrze, bo można za nie dostać aż 50 spośród 70 punktów możliwych do zdobycia na maturze z polskiego.
Jakie były tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym w 2018 roku? Pierwszy z nich dotyczył najbardziej znanej książki autorstwa pisarza pozytywistycznego Bolesława Prusa, czyli "Lalki". Uczniowie, którzy dobrze pamiętali tę powieść, mogli napisać wypracowanie na temat: "Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?", odwołując się do podanego fragmentu książki, całej jej treści oraz innych tekstów kultury.
Drugi temat wypracowania związany był z interpretacją wiersza Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają". Ernest Bryll to poeta i pisarz współczesny, urodzony w 1935 roku w Warszawie, piszący także teksty piosenek dla takich artystów i zespołów jak Myslovitz, Skaldowie, Stan Borys, Halina Frąckowiak czy Marek Grechuta.
Z jakimi tematami musieli zmierzyć się maturzyści piszący egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie rozszerzonym? Pierwszy temat dotyczył interpretacji tekstu Bogdana Zelera pt. "Poezja i filozofia", drugi - analizy porównawczej wierszy "Nerwy" Cypriana Kamila Norwida oraz "pod dworcem głównym w warszawie" Józefa Czechowicza.
* * *
Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>