Matura 2019. Co zabrać na egzamin maturalny? Jakie przedmioty są zabronione?

Jakie przybory można wnieść ze sobą na maturę? Przynoszenie jakich przedmiotów jest zabronione? Podpowiadamy, co można mieć przy sobie, wchodząc na salę egzaminacyjną, w której odbędzie się egzamin dojrzałości
Zobacz wideo

Najważniejszym przedmiotem, jaki na maturę powinien przynieść abiturient, jest dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, np. paszport lub prawo jazdy. Maturzysta, który nie wylegitymuje się ważnym dokumentem tożsamości, może zostać niedopuszczony do egzaminu. Wszyscy abiturienci powinni także pamiętać o długopisach z czarnym tuszem. Można wziąć ze sobą jeden długopis, ale na wszelki wypadek warto mieć ze sobą co najmniej dwa. 

Matura 2019. Co można, a czego nie można mieć na egzaminie dojrzałości?

To, czy możemy wnieść na maturę takie przybory jak kalkulator, linijka czy cyrkiel, zależy od tego do jakiego egzaminu przystępujemy. Linijka jest dopuszczalna na egzaminie z matematyki, geografii, biologii, chemii i fizyki, kalkulator prosty - na maturze matematyki, biologii, chemii, fizyki, geografii, informatyki oraz wiedzy o społeczeństwie, z kolei cyrkiel wyłącznie na maturze z matematyki. Na niektórych egzaminach może przydać się lupa - można ją wnieść na egzamin dojrzałości z geografii, historii, historii sztuki i historii muzyki. Słowniki oraz tablice ze wzorami powinna zapewnić szkoła.

Czego nie wolno wnosić na maturę? Przede wszystkim ściąg, ale także telefonów komórkowych i innych urządzeń multimedialnych. Na salę egzaminacyjną nie można także wnosić talizmanów i przedmiotów przynoszących szczęście, takich jak np. pluszowe misie. Zdający mogą natomiast wnieść na salę chusteczki higieniczne i wodę. Tę ostatnią warto postawić na podłodze, aby przez przypadek nie zalać arkusza egzaminacyjnego.

* * *

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: