23 kwietnia. Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

We wtorek 23 kwietnia 2019 roku obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku.
Zobacz wideo

Pomysłodawcą stworzenia Dnia Książki i Praw Autorskich był hiszpański wydawca Vicente Clavel Andrés, którego idea narodziła się w 1926 roku. Początkowo myślano o tym, aby Dzień Książki świętować 7 października, czyli w dniu domniemanych urodzin renesansowego pisarza Miguela de Cervantesa. Data jednak nie była pewna, zdecydowano się na ustanowienie Dnia Książki na zień 23 kwietnia. Dlaczego?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - rocznica śmierci Cervantesa i Szekspira

23 kwietnia to dzień istotny dla światowej literatury ze względu na rocznice śmierci i urodzin wielu pisarzy. Tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Tego dnia przypada także rocznica urodzin wielu twórców, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Od 1930 roku Dzień Książki i Praw Autorski obchodzony był w Hiszpanii, od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a od 1995 roku na całym świecie. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został wpisany na listę międzynarodowych dni i tygodni ONZ. W związku z sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał Wrocław, a w tym roku jest nią Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2019. UNESCO podkreśla wartość języków rdzennych

24. edycja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich będzie celebrować literaturę i czytanie, koncentrując się szczególnie na znaczeniu wzmacniania i ochrony języków rdzennych. Od czasu przyjęcia Deklaracji praw ludów tubylczych w 2007 roku, UNESCO angażuje się w sprawy ludności rdzennej, wspierając lokalne społeczności w promowaniu i próbach zachowania ich wiedzy i języków,

„Książki są formą ekspresji kulturowej, która przenika i jest częścią wybranego języka. Każda publikacja jest tworzona w odrębnym języku i jest przeznaczona dla czytelników właściwych dla danego języka. Książka jest zatem pisana, produkowana, wymieniana, używana i doceniana w danym środowisku językowym i kulturowym. W tym roku podkreślamy ten ważny wymiar, ponieważ w 2019 r. obchodzony jest Międzynarodowy Rok Języków Tubylczych, prowadzony przez UNESCO, w celu potwierdzenia zaangażowania społeczności międzynarodowej we wspieranie rdzennych ludów w zachowaniu ich kultur, wiedzy i praw” -  powiedział Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. 

Zobacz wideo

***

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: