Wielkanoc 2019. Wielka Sobota - co to za święto?

Wielkanoc 2019. Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Dzień ten jest ważny dla wszystkich chrześcijan - zarówno wiernych tradycji wschodniej, jak i zachodniej. Jakie tradycje wiążą się z obchodami Wielkiej Soboty?
Zobacz wideo

Według tradycji chrześcijańskiej, Wielka Sobota to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Tego dnia nie odprawia się mszy świętych i nie rozdaje się eucharystii. Dzień ten poświęcony jest czuwaniu przy grobie Jezusa Chrystusa i oczekiwaniu na jego powtórne przyjście. Dla wielu katolików Wielka Sobota jest dniem wyciszenia oraz okazją do spowiedzi.

Wielkanoc 2019. Wielka Sobota -  co to za święto? Jakie tradycje są z nim związane?

Z Wielką Sobotą kojarzą się przede wszystkim dwa zwyczaje. Jeden z nich to wspomniane już czuwanie. Od wczesnych godzin porannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy, którą nazywa się często Grobem Pańskim. Przy symbolicznym grobie Jezusa Chrystusa czuwają przy nim ministranci, harcerze, członkowie parafialnych grup modlitewnych, a czasami także strażacy. Druga tradycja związana z Wielką Sobotą to święcenie pokarmu. Tego dnia zanosimy do kościoła tzw. święconkę, czyli koszyk wielkanocny wypełniony produktami spożywczymi, takimi jak jaja, chleb, wędliny, chrzan, sól i pieprz. 

Więcej o: