Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Czy tego dnia sklepy będą otwarte? Do której otwarta Biedronka, Auchan, Tesco?

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, tego dnia w kościele katolickim odprawiana jest Droga Krzyżowa, podczas której upamiętnia się śmierć Chrystusa na krzyżu. W ubiegłym roku komisja sejmowa zgłosiła projekt, dzięki któremu Wielki Piątek miał być dniem wolnym od pracy.
Zobacz wideo

W 2018 roku sejmowa Komisja do Spraw Petycji (PET) zaproponowała rządowi ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy. Sprzeciwiło się temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które uznało, że dzień wolny w Wielki Piątek mógłby przynieść zbyt duże straty w gospodarce.

Wielki Piątek - czy jest to święto wolne od pracy? Do której otwarta Biedronka, Auchan, Tesco?

Dzień wolny od pracy w Wielki Piątek oraz w Wigilię co jakiś czas pojawia się jednak w debacie sejmowej. W Wielki Piątek wolne mają mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Austrii czy Niemiec, w Polsce jednak jest to normalny dzień roboczy. Ustawowo dniami wolnymi od pracy w święta wielkanocne są Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny, które w tym roku wypadają 21 i 22 kwietnia.

W związku z tym w Wielki Piątek nie obowiązuje zakaz handlu. Wszystkie sklepy w tym Biedronka, Auchan, Tesco i centra handlowe będą tego dnia otwarte. Warto wtedy zrobić większe zakupy, ponieważ sklepy w nadchodzącą niedzielę i poniedziałek będą zamknięte. W Wielką Sobotę część sklepów może być otwarta krócej niż zwykle - niektóre z nich zamkną się około godziny 14.  

Więcej o: