Kiedy jest Wielkanoc 2019? Czy święta wielkanocne są wolne od pracy?

Wielkanoc to dla wiernych Kościoła katolickiego najważniejsze święto w roku. Kiedy wypadają święta wielkanocne, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa? W 2019 roku Wielkanoc wypada wyjątkowo późno.
Zobacz wideo

Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że Wielkanoc będzie się obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, co oznacza, że jest to święto ruchome i może wypadać od 22 marca do 25 kwietnia. Podczas tego samego soboru zostały wyznaczone i stabelaryzowane daty kościelnej pełni Księżyca, która różni się od pełni astronomicznej. Z ustaleń Kościoła wynika, że Wielkanoc 2019 wypada 21 kwietnia, a więc za 18 dni. 

Wielkanoc 2019. Które dni są wolne od pracy, a które wolne od nauki?

Wielkanoc 2019 poprzedzają Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota. Dni te są dniami wolnymi od nauki, ale nie dniami wolnymi od pracy. Wolnym dniem jest natomiast sama Wielkanoc oraz wielkanocny poniedziałek, który w tym roku wypada 22 kwietnia. W te dni odpoczywają zarówno osoby pracujące, jak i uczniowie wszystkich szkół. Rodzice powinni jednak pamiętać, że wiosenna przerwa świąteczna w szkołach trwa aż do wtorku 23 kwietnia włącznie. Oznacza to, że uczniowie pójdą do szkoły dopiero w środę po uroczystościach wielkanocnych. 

Więcej o: