Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kiedy wybory do europarlamentu? [DATA, ZASADY GŁOSOWANIA]

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się za mniej niż dwa miesiące. Jaka jest ostateczna data eurowyborów w Polsce? Jak oddać głos, żeby był ważny? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat. Ostatnim razem głosowaliśmy w maju 2015 roku, wybierając 51 europarlamentarzystów. Kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku?

Kiedy wybory do europarlamentu? Którego dnia pójdziemy do urn?

Rada Unii Europejskiej zadecydowała, że eurowybory w 2019 roku odbędą się w dniach 23–26 maja 2019 roku, jednak to państwa członkowskie wybrały konkretny dzień lub dni spośród czterech określonych w decyzji Rady o terminie wyborów. W Polsce, zgodnie z postanowieniem podpisanym przez prezydenta Andrzeja Dudę, odbędą się one w niedziele 26 maja.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak oddać ważny głos?

Lokale wyborcze będą otwarte 26 maja od godziny 7:00 do godziny 21:00. Większość Polaków zagłosuje na kartach do głosowania w kształcie płachty. Karty w formie książeczki zostaną wprowadzone tylko tam, gdzie zarejestrowane zostanie więcej niż 20 list wyborczych. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata z tylko jednej listy. Ważne jest jednak to, że dwie linie tworzące "X" muszą przecinać się w obrębie kratki przy nazwisku kandydata.

Więcej o: