Prima Aprilis. Co oznacza ta nazwa? Kiedy wypada?

1 kwietnia obchodzimy Prima Aprilis, czyli międzynarodowy dzień żartów. Skąd wziął się ten zwyczaj? Co oznacza nazwa Prima Aprilis?
Zobacz wideo

Słowa "Prima Aprilis" wywodzą się z języka łacińskiego i oznaczają dosłownie "Pierwszy kwietnia". W krajach, gdzie językiem urzędowym jest angielski, święto to nazywane jest często „Dniem Głupców” (April Fools’ Day lub All Fools’ Day), z kolei w Rosji znane jest jako „Dzień śmiechu”.

Prima Aprilis. Skąd wziął się zwyczaj robienia sobie dowcipów?

Prima Aprilis to zwyczaj, który prawdopodobnie wywodzi się z tradycji starożytnego Rzymu, ale zyskał na popularności w późnym średniowieczu. Możliwe jest, że pierwowzorem Prima Aprilis były rzymskie Cerialia, obchody związane z boginią Ceres. Według jednej z legend bogini ta szukała swojej porwanej córki, jednak została wywiedziona w pole. Podobną historię znajdujemy w mitologii greckiej, w opowieści o Demeter i Persefonie. 

Do Polski Prima Aprilis przyszedł z Europy Zachodniej, prawdopodobnie w XVI wieku. W XVII w. święto to zyskało formę, jaką znamy dziś. Dzień ten poświęcony był wymyślaniu historii i robieniu dowcipów oraz naigrywaniu się z ludzi łatwowiernych i naiwnych. W dawnych wiekach dzień ten uważano za niepoważny, dlatego starano się nie robić w nim żadnych ważnych rzeczy. Przykładem takiej sytuacji może być sojusz antyturecki, który podpisano 1 kwietnia 1683, ale antydatowano na 31 marca, tak aby na dokumencie nie widniała data Prima Aprilis. 

Więcej o: