Zgodnie z przyjętymi w Kościele katolickim zasadami Wielkanoc może wypadać od 22 marca do 25 kwietnia. Wiąże się to z przyjętą podczas soboru nicejskiego z 325 roku n.e. zasadą, że termin święta wyznaczony zostanie na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Ustalenie daty Wielkanocy jest także kluczowe w przydzieleniu terminów innych świąt - Środy Popielcowej, Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i innych.
Pierwsze obchody związane ze świętami wielkanocnymi wypadają w niedzielę 14 kwietnia - wtedy też wypada Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto ma na celu upamiętnienie wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Pierwsze opisy obchodów pochodzą z dziennika pątniczki Egerii z IV wieku. Tradycja święcenia palemek wielkanocnych trafiła z Jerozolimy do wschodnich krajów chrześcijańskich. Tego dnia do kościołów przynoszone są palemki, które mają symbolizować odradzające się życie.
Następnie obchodzimy Wielki Czwartek, który w tym roku wypada 18 kwietnia. W Kościele katolickim jest to dzień upamiętniający ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii. Wieczorem odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej - w niektórych kościołach tego dnia odprawiany jest obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyzn. Po mszy z ołtarza zdejmowane są świece, krzyż, obrusy i mszał, co ma symbolizować opuszczenie Chrystusa przez bliskich. Następnego dnia, 19 kwietnia, obchodzimy Wielki Piątek. Tego dnia nie odprawiana jest msza, tylko Liturgia Męki Pańskiej. Podczas ceremonii nie używa się instrumentów muzycznych ani dzwonków. W Wielką Sobotę, 20 kwietnia, wierni zanoszą do kościołów koszyki wielkanocne na tradycyjne święcenie pokarmów. Tego dnia wielu pielgrzymów udaje się także do różnych kościołów, by odwiedzić Grób Pański.
W tym roku Wielkanoc obchodzimy 21 kwietnia. Tego dnia w godzinach porannych odbywają się msze rezurekcyjne, które mają na celu ogłoszenie zmartwychwstania Chrystusa. W kościele odbywa się także procesja z Najświętszym Sakramentem. Po mszy wierni zasiadają do wielkanocnego śniadania, które rozpoczyna się od złożenia życzeń i podzielenia się święconką z koszyczka. Następnego dnia, 22 kwietnia, przypada Poniedziałek Wielkanocny, podczas którego tradycyjnie polewamy się wodą. Według tradycji słowiańskich oblewanie się wodą ma sprzyjać płodności: dawniej wodą polewane były tylko niezamężne panie. Śmigus-dyngus miał też pokazać, która z kobiet ma największe powodzenie. Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny są dniami wolnymi od pracy.