Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy wkrótce przestaniemy zmieniać czas?

Jeszcze w tym miesiącu nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? W którą stronę należy przesunąć wskazówki? Czy będzie to ostatnia zmiana czasu w Unii Europejskiej? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Zmiana czasu z zimowego na letni wypada co roku w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że w tym roku przestawimy zegarki w dniu 31 marca. Tym razem przesuwamy wskazówki o godzinę do przodu, czyli z godziny 2:00 na 3:00. Wynika z tego, że w najbliższy weekend pośpimy o godzinę krócej. 

Czy to ostatnia zmiana czasu? Decyzja Unii Europejskiej coraz bliżej

Możliwe, że zmiana czasu w Unii Europejskiej zostanie wkrótce zniesiona. Po szerokich konsultacjach społecznych przeprowadzonych w 2018 roku, w których większość ankietowanych opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu, przygotowano projekt dyrektywy znoszącej obowiązek zmiany czasu przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. 4 marca podczas głosowania komisji transportu Parlamentu Europejskiego opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu nastąpiła w marcu 2021 r. (dla państw, które wybrałyby czas letni) lub w październiku 2021 r. (dla państw, które wybrałyby czas zimowy). Wynik tego głosowania nie jest jednak wiążący. Zanim zmiana czasu zostanie zniesiona, każde z państw członkowskich będzie musiało wybrać, czy pozostanie przy czasie letnim czy zimowym. 

Więcej o: