Pogoda na Wielkanoc 2019. Czy meteorolodzy zapowiadają ciepłe święta? Pogoda długoterminowa

W tym roku Wielkanoc przypada późno, bo dopiero 21 kwietnia. Może to jednak oznaczać, że pogoda w tym terminie będzie już naprawdę wiosenna.
Zobacz wideo

Według danych statystycznych pogoda w kwietniu zaczyna być o wiele bardziej wiosenna i słoneczna niż w marcu. W całym kraju, z wyjątkiem Pomorza, temperatury zaczynają wtedy rosnąć, a bezchmurne niebo dominuje przez większa część miesiąca. Tylko na północy kraju tradycyjnie chłodniej - odpowiadają za to m.in. silniejsze w tym regionie porywy wiatru.

Pogoda na Wielkanoc 2019. Jaką pogodę zapowiadają synoptycy?

W kwietniu średnia temperatura maksymalna wynosi od 12 do 15 stopni. Średnia najniższa temperatura (zwłaszcza dla regionów wschodnich i północnych) to około 8 stopni. W kwietniu, w porównaniu do marca i maja, jest też mniejsze ryzyko opadów. Średnia liczba dni deszczowych wynosi dla tego miesiąca jedenaście dni. 

Za słonecznym kwietniem przemawia także tegoroczna zima, która nie była zbyt surowa jeśli chodzi o opady śniegu czy niskie temperatury. Od marca pojawiają się także pierwsze kwiaty zwiastujące wiosnę: przebiśniegi, krokusy czy pierwiosnki. Według wstępnych prognoz święta będą słoneczne, chociaż w niektórych regionach mogą pojawić się większe zachmurzenia - nie powinno jednak padać. Temperatura może być wysoka, do nawet 18-20 stopni. Słoneczna pogoda utrzyma się także w Poniedziałek Wielkanocny.

Więcej o: