Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa. Po raz trzeci rusza akcja #LiniaProsta

21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. Obchodzimy go już od 14 lat dzięki inicjatywie Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku partonem obchodów tego święta jest ONZ.
Zobacz wideo

Celem Światowego Dnia Zespołu Downa jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa, propagowanie ich praw oraz integracja z osobami z tą wadą genetyczną.

Pomysłodawcą stworzenia Światowego Dnia Zespołu Downa był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Datę 21 marca wybrano nieprzypadkowo - symbolizuje ona trisomię 21-go chromosomu, która leży u podstaw zespołu wad wrodzonych nazywanego zespołem Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa. Narysuj #LinięProstą i pomóż!

Do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa można przyłączyć się w rozmaity sposób. Z tej okazji w wielu miastach organizowane są różnorodne wydarzenia, koncerty i festyny. Utarło się również, że symbolem tego święta są różnokolorowe, niepasujące do siebie skarpetki.

W tym roku po raz trzeci startuje także akcja #LiniaProsta, do której może przyłączyć się każdy. Aby to zrobić, wystarczy narysować na swojej dłoni prostą linię, a następnie udostępnić zdjęcie na Instagramie z hashtagiem #LiniaProsta, oznaczając profile @LifetimePolska i @FundacjaJaTeż. Za każde takie zdjęcie telewizja Lifetime przekaże złotówkę na rzecz Fundacji Ja też i projektu "Przystanek Szekspir". W poprzednich latach do akcji #LiniaProsta przyłączyło się wiele gwiazd, m.in. Antoni Królikowski i Anna Lewandowska. 

 
 
 
Więcej o: