Dziś, 21 marca, obchodzimy Dzień Wagarowicza i dzień kalendarzowej wiosny

W czwartek 21 marca obchodzone jest nieformalne święto uczniów szkolnych - Dzień Wagarowicza. Dziś obchodzimy też pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
Zobacz wideo

21 marca obchodzony jest zarówno pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, jak i Dzień Wagarowicza. Poza rezygnowaniem z zajęć szkolnych tradycyjnym zwyczajem tego dnia jest topienie marzanny, która zgodnie z tradycją ma symbolizować odejście zimy i początek nowej pory roku.

21 marca - Dzień Wagarowicza i dzień kalendarzowej wiosny

Większość uczniów kojarzy jednak dzień 21 marca z możliwością ominięcia zajęć szkolnych. Część z nich zdecyduje się nie iść do szkoły i spędzić ten dzień na świeżym powietrzu, ciesząc się pierwszymi dniami kalendarzowej i astronomicznej wiosny. Dzień Wagarowicza jest nieformalnym świętem, które nie usprawiedliwia nieobecności dzieci w szkole.

Większość szkół jednak wychodzi naprzeciw tradycji i organizuje tego dnia mniej formalne zajęcia – uczniowie chodzą tego dnia na wycieczki, organizowane są też zabawy i konkursy edukacyjne, które mają powstrzymać zwłaszcza te starsze dzieci, przed wagarami poza szkołą i bez opieki dorosłych. Większość placówek rezygnuje też z przepytywania uczniów czy robienia klasówek.

Słowo wagary pochodzi od łacińskiego vagari, czyli "włóczyć się". Użycie tego słowa powszechnie zaczęło być używane na przełomie XIX i XX wieku. Dzień Wagarowicza obchodzony jest w Polsce i w niektórych regionach Litwy.

Więcej o: