Równonoc wiosenna 2019. Astronomiczna wiosna właśnie się rozpoczęła!

20 marca wypada równonoc wiosenna, a to oznacza, że astronomiczna wiosna właśnie się rozpoczęła. Od tego momentu mieszkańcy półkuli północnej będą mogli cieszyć się coraz dłuższym dniem.
Zobacz wideo

Równonoc wiosenna, która w tym roku wypada 20 marca, to moment, po nastąpieniu którego Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a słabiej półkulę południową. Oznacza to, że równonoc wiosenna jest jednocześnie pierwszym dniem wiosny. Wypada ona w momencie, gdy Słońce przechodzi przez punkt Barana - jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. W kolejnych latach, podobnie jak w tym roku, równonoc wiosenna wypadać będzie 20 marca.

Równonoc wiosenna. Jakie zwyczaje związane są z początkiem wiosny?

W dniu, w którym wypada równonoc wiosenna, centrum tarczy słonecznej obecne jest tak samo długo pod i nad horyzontem, a promienie słoneczne padają na równik prostopadle, czyli pod kątem 90 stopni. Mimo że nie oznacza to, że w czasie równonocy dzień i noc mają dokładnie tę samą długość, potocznie mówi się o zrównaniu nocy z dniem. Co ciekawe, w czasie równonocy wiosennej i jesiennej Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi dokładnie na zachodzie. 

W czasie pierwszego dnia astronomicznej wiosny, którą wyznacza równonoc wiosenna, obchodzimy m.in. Dzień Wagarowicza. Inną tradycją związaną z tym dniem jest topienie Marzanny, które ma pomóc w odpędzeniu zimy i jednoczesnym przywołaniu wiosny.

Początek wiosny 2019. Google Doodle z okazji równonocy wiosennej

Równonoc wiosenną świętuje także firma Google, która z tej okazji zmieniła logo w popularnej wyszukiwarce internetowej. Dzisiejsze Google Doodle przedstawia uśmiechniętą kulę ziemską, na której "głowie" wyrasta różowy kwiat. Google Doodle z okazji równonocy wiosennej mogą dziś oglądać mieszkańcy większości państw położonych na półkuli północnej, w tym obywatele wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji, Japonii i Indii. 

Więcej o: