Rocznica urodzin Seiichi Miyake. Kim był ten japoński wynalazca? [Google Doodle]

Dzisiejsze Google Doodle upamiętniają urodziny japońskiego wynalazcy Seiichi Miyake, którego chęć pomocy bliskiemu przyjacielowi przerodziła się w innowację, która zmieniła codzienność osób niedowidzących.
Zobacz wideo

Seiichi Miyake był japońskim wynalazcą i działaczem społecznym, który wynalazł tzw. nawierzchnie dotykowe, czyli płyty, ze specjalnymi wypukłościami, które ułatwiają osobom niedowidzącym poruszanie się w miejscach publicznych. Dziś wypada 93 rocznica jego urodzin, z okazji której powstała animowana grafika Google Doodle. Seiichi Miyake zmarł w 1982 roku.

Google Doodle celebruje urodziny japońskiego wynalazcy Seiichi Miyake

Seiichi Miyake stworzył nawierzchnie dotykowe w 1965 roku. Jego motywacja była bardzo osobista - wzrok jego bliskiego przyjaciela zaczął się pogarszać, dlatego Miyake zainwestował własne pieniądze w to, aby stworzyć coś, co mogłoby wyraźnie ułatwić życie codzienne bliskiej mu osoby. Już dwa lata po stworzeniu pierwszych nawierzchni dotykowych, zostały one zainstalowane w  mieście Okayama, w zachodniej Japonii. W 1977 roku płyty dotykowe stały się obowiązkowe na stacjach kolei japońskich.

Nawierzchnie dotykowe, nazywane także płytami brajlowskimi, występują w dwóch dominujących typach: z kropkami oraz z podłużnymi wypustkami. Kropkowane płyty ostrzegają osoby niedowidzące, gdy zbliżają się do miejsc potencjalnie niebezpiecznych - często można je znaleźć na krawędzi przejść dla pieszych i platform kolejowych. Płyty z podłużnymi wypustkami pełnią funkcję wskazówek kierunkowych, dzięki którym osoby niedowidzące wiedzą, że podążają bezpieczną ścieżką. 

Więcej o: