Nowa Zelandia. Kim był Feliks Kazimierz Potocki? Nazwisko Polaka na magazynku zamachowca

Internet obiegają zdjęcia broni zamachowca, który dopuścił się ataku na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. Na jednym z magazynków widać polskie nazwisko.
Zobacz wideo

Zamachowiec, który otworzył ogień do osób zgromadzonych w meczecie w Christchurch w Nowej Zelandii umieścił na swojej broni i amunicji różnorodne napisy - daty, nazwiska oraz symbole. Wśród nich znalazł się także polski akcent - nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego. Kim była ta postać?

Kim był Feliks Kazimierz Potocki? Polskie nazwisko na magazynku zamachowca w Nowej Zelandii

Feliks Kazimierz Potocki herbu Pilawa żył w latach 1630 - 1702. Był m.in. hetmanem wielkim koronnym i kasztelanem krakowskim oraz członkiem konfederacji tyszowieckiej w 1655 roku. Przeszedł do historii przede wszystkim jako uczestnik bitew Jana III Sobieskiego z Turcją. Walczył m.in. w bitwach pod Wiedniem i Parkanami, gdzie dowodził lewym skrzydłem. Tak zwana "Odsiecz Wiedeńska", czyli wielka bitwa stoczona 12 września 1683 między wojskami polsko-cesarskimi a armią Imperium Osmańskiego, zakończyła się klęską Turków i stała się przełomowym punktem w wojnie. Uważa się, że zwycięstwo wojsk Sobieskiego uchroniło chrześcijańską Europę.  

Więcej o: