Kiedy wypada Dzień świętego Patryka? Olsztyn przygotowuje się na irlandzką zabawę

Dzień świętego Patryka jest irlandzkim świętem narodowym i religijnym. W kilku miastach na świecie organizowane są parady, festiwale czy prezentacja muzyki i tańców irlandzkich. W świętowanie włącza się także Olsztyn.
Zobacz wideo

Święty Patryk jest patronem Irlandii i tego dnia wszyscy mieszkańcy wyspy mają dzień wolny od pracy, co pozwala im bez żadnych zahamowań wziąć udział w licznych paradach z okazji tego święta. Tradycyjnie w ramach obchodów mieszkańcy Irlandii zakładają na siebie zielone ubrania. Kolor ten ma nawiązywać do krajobrazu wyspy oraz do koniczyny, która jest symbolem świętego. Tradycyjnie Dzień świętego Patryka obchodzony jest 17 marca.

Kiedy wypada Dzień świętego Patryka? 

W tym roku wypada on w niedzielę. Święto obchodzone jest w wielu krajach na świecie - w Stanach Zjednoczonych świętowanie tego dnia organizowane jest od około 1737 roku. W większości krajów poza Irlandią zwyczajowo serwuje się wtedy zielone piwo (zwyczaj ten wymyślili Amerykanie), organizowane są także pokazy muzyki i tańców irlandzkich. W wielu miastach zabarwia się na zielono wodę czy podświetla się na ten kolor najbardziej znane na świecie budynki - w tym roku po raz pierwszy zielony będzie najwyższy budynek świata, Burdż Chalifa.

Olsztyn także przyłączy się do obchodów świętego Patryka, a zwłaszcza do akcji Global Greening. Ratuszowa wieża, obserwatorium astronomiczne i staromiejski amfiteatr zostaną podświetlone na zielono. Z głośników amfiteatru ponadto mieszkańcy usłyszą celtycką muzykę. Podobne wydarzenia zorganizowane będą też w 21 innych polskich miastach. Kalendarz wydarzeń związanych z Dniem świętego Patryka znajduje się na stronie Ambasady Irlandii w Polsce.

Więcej o: