14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Na Politechnice Warszawskiej pobito niezwykły rekord

14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi, która definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Gdzie i w jaki sposób obchodzi się to święto?
Zobacz wideo

Dzień Liczby Pi to święto znane przede wszystkim w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych, które coraz częściej obchodzone jest także w Europie. Dzień ten obchodzimy 14 marca, ponieważ datę tę w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co przywołuje na myśl pierwsze cyfry rozszerzenia dziesiętnego liczby pi. Z uwagi na to, że słowo pi oraz pie (ang. ciasto) wymawia się w taki sam sposób, w ten dzień w Stanach Zjednoczonych często jada się okrągłe, słodkie placki. 

Dzień Liczby Pi. 14 marca Świętują m.in. Politechnika Warszawska i Krakowska

Dzień Liczby Pi po raz pierwszy obchodzono w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Z względu na inny system zapisu dat w Europie, święto to nie jest tak samo popularne na Starym Kontynencie. Dzień Liczby Pi obchodzony jest w niektórych szkołach, ale przede wszystkim na uczelniach wyższych, w szczególności na wydziałach matematyki, fizyki i informatyki, m.in. na Politechnice Krakowskiej, gdzie od kilku lat z tej okazji organizuje się konkurs recytacji rozszerzenia liczby pi. Dzień Liczby Pi świętowali także studenci Politechniki Warszawskiej, gdzie pobito dziś rekord Polski w najdłuższym żywym rozwinięciu liczby pi. 

Liczba pi - co to takiego?

Liczba pi to stała matematyczna definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Liczba ta pojawia się w wielu wzorach matematycznych, m.in. we wzorze na objętość kuli. Liczba pi z dokładnością do 20 miejsc po przecinku wynosi 3,141592 653589 793238 46. 

Więcej o: