Wielkanoc, którą czasem nazywamy Zmartwychwstaniem Pańskim lub Paschą, to najstarsze święto chrześcijańskie. Przypomina ono o misterium paschalnym Jezusa Chrystusa: jego męce, śmierci na krzyżu oraz zmartwychwstaniu. Choć świadomość tego faktu jest wciąż dość niska, Wielkanoc jest w liturgii chrześcijańskiej świętem ważniejszym niż Boże Narodzenie.
Wielkanoc jest świętem ruchomym i co roku może wypadać w innym terminie. To, kiedy powinniśmy obchodzić Wielkanoc, było tematem wielu kościelnych sporów, ponieważ dokładna data śmierci Jezusa Chrystusa nie jest znana. Dziś przyjmuje się, że Wielkanoc przypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że święto to może wypaść w terminie od 22 marca do 25 kwietnia.
Daty kościelnej pełni Księżyca zostały wyznaczone w czasie Soboru Nicejskiego w 325 roku n.e. W tym roku święta wielkanocne obchodzimy stosunkowo późno, bo w niedzielę 21 kwietnia. Co ciekawe, ze względu na stosowanie innego kalendarza, w Kościele prawosławnym Wielkanoc obchodzi się w innym terminie. W 2019 roku chrześcijanie prawosławni obchodzą to święto 28 kwietnia.