LGBT, LGBTQ i LGBT plus - co to znaczy? Co znaczą skróty, o których mówią się wszyscy politycy

Po podpisaniu przez prezydenta Warszawy tak zwanej deklaracji LGBT, coraz więcej ludzi zaczęło zastanawiać się, co tak naprawdę oznacza ten skrót. LGBT, LGBT+ oraz LGBTQ wywołuje u części osób bardzo skrajne emocje.
Zobacz wideo

Skrót LGBT pojawia się ostatnio w niemal wszystkich wywiadach telewizyjnych, prasowych czy radiowych. Swoje opinie na temat deklaracji podpisanej przez Rafała Trzaskowskiego przedstawili już m.in. prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak czy szef MSWiA Joachim Brudziński.

Co znaczy LGBT, LGBTQ i LGBT+? 

Skrót LGBT jest połączeniem angielskich słów Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender. Oznacza więc całość społeczeństwa lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transgenderycznych. Ogólnie określa osoby, które mają odmienną od heteroseksualistów orientację seksualną. Dotyczy też osób, które nie utożsamiają się ze swoją płcią biologiczną i wybierają inną tożsamość płciową. Termin ten powstał w latach 60-tych w Stanach Zjednoczonych.

Stosowany jest także skrót LGBTQ, który dodaje do wyżej wymienionej grupy osób także osoby należące do społeczeństwa queer - czyli osób niepewnych swojej orientacji seksualnej lub jej poszukujących. Dodatkowo pojawiają się skróty z dodatkową końcówką na "I", "F"(friends) czy "A" (allies). Oznaczają one kolejno: interseksualizm, przyjaciół osób LGBT oraz sprzymierzeńców w walce z dyskryminacją. Dodawanie kolejnych podgrup do głównego nurtu LGBT skutkowało utworzeniem skrótu LGBT+, który ma dotyczyć wszystkich osób należących lub wspierających to środowisko.

Warszawska karta LGBT+ - jakie założenia zostały wpisane w deklaracji?

Zainteresowanie LGBT jest w Polsce coraz większe, a to za sprawą tzw. karty LGBT+ podpisanej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Zakłada ona m.in. wsparcie dla wszystkich osób LGBT oraz przywrócenie hostelu interwencyjnego, do którego trafiały osoby w trudnej sytuacji życiowej. Ponadto w Warszawie ma powstać centrum społeczno-kulturalne rozwijające społeczność LGBT+ oraz monitorig przestępstw umotywowanych odmiennością seksualną.

Najwięcej kontrowersji budzi pomysł wprowadzenia do szkół podstawowych edukacji na temat orientacji seksualnych. Jak zapewnia prezydent Trzaskowski zajęcia te będą dodatkowe, a udział dzieci w tego typu zajęciach będzie zależny od zgody ich rodziców. 

Więcej o:
Komentarze (5)
LGBT, LGBTQ i LGBT plus - co to znaczy? Co znaczą skróty, o których mówią się wszyscy politycy
Zaloguj się
 • stanislaw.sk

  0

  W czasach Jezusa rozwiązłość seksualna w stylu LGBT była zdecydowanie większa niż teraz. I dlatego wojującą p. Godek chciałbym spytać: co to jest HOMOTĘCZA?
  twitter.com/GodekKaja/status/1122059805877833728

 • stanislaw.sk

  0

  @mjunhy
  ciemny lud klęczona & szczerbatego knypka

 • mjunhy

  Oceniono 4 razy 0

  ciemny lud ryżego coś robi a nie wie o co chodzi

 • vasanthi

  Oceniono 2 razy 0

  Że taż Trzaskowski nie poczekał ze swoją deklaracją do po wyborach.
  O taką bezmyślność i brak wyobraźni go nie podejrzewałam
  Czy on nie wie (cytując Kurskiego), że mamy ciemny lud,
  co Kaczyński, jak zawsze, wykorzysta dla brudnej propagandy.
  i jestem wściekła.

 • angelus-silesius

  Oceniono 3 razy -1

  LGBTNSDAP+ to przyszłość!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX