Andrzejki to wieczór wróżb, który przypada na wigilię świętego Andrzeja - patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W tę noc organizujemy ostatnie huczne zabawy przed adwentem, czyli czterotygodniowym okresem, przypominającym o oczekiwaniu na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, istotnym w obrządku Kościołów chrześcijańskich. Andrzejki są świętem nieruchomym - obchodzimy je co roku w noc z 29 na 30 listopada. Warto wspomnieć, że w Szkocji dzień świętego Andrzeja, obchodzony w dniu 30 listopada, jest świętem narodowym.
Andrzejki to święto, które w Polsce ma długowiekową tradycję - są obchodzone co najmniej od XVI wieku. Początkowo obchody wigilii świętego Andrzeja miały charakter matrymonialny i brały w nich udział wyłącznie niezamężne kobiety. Panny wróżyły sobie, chcąc dowiedzieć się kto i kiedy zostanie ich mężem. W dawnych wiekach wróżby Andrzejkowe były odprawiane indywidualnie, z dużą powagą; z czasem zmieniły swój charakter i do dnia dzisiejszego Andrzejki są raczej grupową zabawą młodzieży obojga płci, niż sprawdzonym sposobem na poznanie własnej przyszłości, zarezerwowanym dla panien. To, dlaczego wróżymy właśnie w Andrzejki, nie zostało do końca wyjaśnione.
Jakie wróżby są typowe dla imprez andrzejkowych? Jedną z najpopularniejszych wróżb jest przelewanie wosku przez klucz i interpretowanie kształtu cienia, który rzuca zastygły wosk. Inną popularną zabawą jest przekładanie butów. Buty biorących udział w zabawie osób należy ułożyć jeden za drugim, a następnie przekładać je w stronę drzwi, pamiętając o tym, że powinny się one stykać noskami i piętami. Ta osoba, której but dotknie progu jako pierwszy, już wkrótce wyjdzie za mąż.