Wybory prezydenckie 2020. Do której można głosować? Lokale wyborcze zamykają się o godzinie 21

Trwa druga tura wyborów prezydenckich 2020. Lokale wyborcze zamkną się już wkrótce. Głos można oddać do godziny 21, choć od tej zasady mogą zdarzyć się pewne wyjątki.

Podobnie jak w czasie pierwszej tury, tak i w drugiej turze lokale wyborcze otwarte są od godziny 7 do 21. W wyjątkowych sytuacjach możliwe będzie jednak oddanie głosu po planowanym czasie zakończenia głosowania.

- Ta sytuacja powtarza się od wyborów samorządowych, kiedy wzrosła frekwencja. Zawsze przyjmowaliśmy, że te osoby, które trafiły do lokalu, czy nawet stoją przed lokalem w kolejce do godziny 21, mają prawo oddać głos. To nie jest podstawa do przedłużenia ciszy wyborczej. Każdy wyborca będzie miał możliwość oddania głosu. Tu nie zmieniamy w żadnym wypadku zasad - powiedział  szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podczas piątkowej konferencji prasowej.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

O 21 wyniki exit poll. Kiedy oficjalne wyniki wyborów?

Przypomnijmy, że o godzinie 21 poznamy wyniki exit poll. Są to wyniki sondażu przeprowadzonego w trakcie głosowania. Badanie exit poll przeprowadza się przed lokalami wyborczymi, pytając osoby wychodzące z lokali wyborczych o to, na kogo zagłosowały. Sondaż ten wykonuje pracownia Ipsos na zlecenie trzech stacji: TVP, TVN i Polsatu. Nie wiadomo dokładnie, kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020. Możliwe, że zostaną one ogłoszone już w poniedziałek, ale nie jest wykluczone, że będziemy musieli poczekać na nie nieco dłużej - nawet do wtorkowego wieczoru.

Więcej o: