Wybory prezydenckie 2020. Wyniki sondażu exit poll mogą różnić się od oficjalnych o 2 punkty

Wyniki sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, które zostaną opublikowane o godz. 21, mogą różnić się od wyników oficjalnych o 2 punkty procentowe. Wynika to z tzw. błędu losowego. Oznacza to, że kandydat, który w sondażu uzyska np. 51 proc. głosów, finalnie według ostatecznych danych PKW może mieć 49 proc. lub 53 proc. poparcia.

Trwa druga tura wyborów prezydenckich, w których o fotel głowy państwa walczą urzędujący prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Lokale wyborcze otwarte są do godz. 21. Frekwencja na godz. 17 wyniosła 52,1 proc.

Ostateczne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza poda najwcześniej w poniedziałek w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych. W niedzielę o godz. 21 zostaną za to opublikowane wyniki sondażu exit poll Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu. Sondaż przeprowadzany jest w 500 lokalach wyborczych w całej Polsce, ankieterzy zbierają odpowiedzi od ok. 50 tys. wyborców, którzy oddali swój głos w drugiej turze.

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż exit poll

Jak informował w piątek Polską Agencję Prasową przedstawiciel firmy Ipsos Paweł Predko, wyniki poszczególnych kandydatów w sondażu exit poll mogą różnić się od ostatecznych o 2 punkty procentowe. Wynika to z błędu losowego - badanych jest pół tysiąca lokali, a w niedzielę działa ich łącznie ok. 27 tys.

W późnych godzinach wieczornych zostanie opublikowany sondaż late poll, czyli sondaż uwzględniający już część oficjalnych wyników. Wówczas wynik kandydata takim sondażu może różnić się od ostatecznego o 1 punkt.

Więcej o: