Klwów - co to za gmina? To tam jest dotychczas najwyższa frekwencja w Polsce. Przekroczyła 80 procent

Klwów - to gmina w województwie mazowieckim, o której głośno zrobiło się za sprawą rekordowej frekwencji w drugiej turze wyborów prezydenckich. Na godzinę 17 wynosiła ona tam aż 81,51 procent. - Przyznam się, że też pierwszy raz się dowiedziałem, że taka gmina istnieje - mówił przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, ogłaszając dane dotyczące frekwencji.

Po godzinie 18:30 Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o frekwencji na godzinę 17. Ogólnopolski wynik wyniósł  52,10 procent i był wyższy, niż podczas pierwszej tury o tej samej godzinie. Wówczas przewodniczący PKW przekazał też informacje na temat wyników szczątkowych - wymienił m.in. gminę Klwów, w której odnotowano najwyższą frekwencję w Polsce.

Klwów - co to za gmina? To tam frekwencja przekroczyła 80 procent

- W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Klwów. Frekwencja wyniosła tam 81,51 procent - poinformował przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak. 

Przyznam się, że też pierwszy raz się dowiedziałem, że taka gmina istnieje. To jest gmina wiejska

- dodał.

Klwów to gmina wiejska w powiecie przysuskim, w województwie mazowieckim. Należała do dawnego województwa radomskiego. Zamieszkują ją blisko cztery tysiące osób, a uprawnionych do głosowania jest 2,7 tysięcy. Ma obszar ok. 90,46 kilometrów kwadratowych - w tym większość, bo aż 73 procent, stanowią użytki rolne. Na co dzień Klwów słynie między innymi z ... produkcji papryki. Co roku odbywa się tam święto tego warzywa.

W pierwszej turze frekwencja w gminie Klwów również była wysoka - wyniosła 80,64 procent.

Głosować w lokalach wyborczych w całej Polsce można do godziny 21.

Więcej o: