Pogoda. IMGW wydało ostrzeżenia dla południowo-wschodniej Polski. Dotyczą burz i silnych opadów deszczu

W niedzielę 12 lipca pogoda w części kraju może stwarzać zagrożenie. Dla południowo-wschodniej Polski synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczą burz z silnymi opadami deszczu. Pomarańczowy alert wydany został dla całego województwa podkarpackiego. Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje w południowych powiatach województwa lubelskiego (dokładniej w powiatach: janowskim, biłgorajskim, tomaszowskim, hrubieszowskim, zamojskim i w Zamościu).

Alerty pogodowe w południowo-wschodniej Polsce. Spodziewane są burze i intensywny deszcz

Na Lubelszczyźnie prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym, których suma wyniesie od 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. W trakcie burz mogą pojawić się porywy wiatru dochodzące do 90 kilometrów na godzinę. Lokalnie spadnie też grad.

Na Podkarpaciu burze będą występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy z niedzieli na poniedziałek. Łączna wysokość opadów wyniesie miejscami od 50 do 80 litrów wody na metr kwadratowy. W trakcie burz porywy wiatru będą sięgać 100 kilometrów na godzinę. Lokalnie może spaść grad.

W obydwu województwach obowiązują też alerty hydrologiczne wydane przez IMGW ze względu na prognozowane intensywne opady deszczu i burze. Na Podkarpaciu mogą one powodować wzrosty poziomu wody do stanów wysokich, a lokalnie mogą zostać przekroczone stany alarmowe. W większości województwa lubelskiego żółty alert hydrologiczny oznacza, że stany wody mogą miejscami przekroczyć stany ostrzegawcze. To z kolej może powodować w tych regionach lokalne podtopienia.

Alerty IMGW wydawane są w sytuacjach, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących straty materialne lub zagrożenie zdrowia i życia. W takich przypadkach zalecana jest ostrożność oraz śledzenie komunikatów na temat rozwoju sytuacji pogodowej.

Więcej o: