Wybory 2020. PKW potwierdza 253 incydenty łamania ciszy wyborczej

O godzinie 10 rozpoczęła się w niedzielę 12 lipca pierwsza konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Wyborcy mogą dziś wziąć udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale otwarte są od godziny 7 do godziny 21.

Podczas pierwszej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej poinformowano, że nie odnotowano żadnych poważnych nieprawidłowości przy rozpoczęciu dzisiejszych głosowań. PKW zapewnia, że żadna paczka z kartami do głosowania nie została otwarta przed jego rozpoczęciem.

Konferencja prasowa PKW: Nie stwierdzono żadnych poważnych nieprawidłowości przy rozpoczęciu głosowań w lokalach

PKW potwierdziła też dane policji dotyczące incydentów łamania ciszy wyborczej. Do niedzieli do godziny 5 rano w całym kraju doszło do 253 takich sytuacji. Większość wykroczeń dotyczy m.in. nielegalnego umieszczenia plakatów, ich zrywania lub niszczenia.

- Wczoraj mieliśmy w Krakowie sytuację, że jedna osoba z komisji zabrała karty, ale się okazało, że ta osoba niestety dwa tygodnie temu opuściła szpital, odebrano po prostu te karty do głosowania, które zabrała i wróciła do szpitala - mówił Sylwester Marciniak. W Białymstoku zniszczonych zostało około 18 plakatów jednego i drugiego kandydata. W Katowicach z kolei otwarto drzwi do magazynu, gdzie przechowywane były paczki z kartami wyborczymi. Jak zapewnia PKW, żadna z nich nie została otwarta. 

- W dwóch miejscowościach zgłoszono brak kart do głosowania. Jedna osoba zaproponowała rabat 20 zł za oddanie głosu na danego kandydata. Również inna osoba zaproponowała rabat w określonym salonie za głosowanie na wskazanego kandydata. Nie mamy żadnych zdarzeń związanych z alkoholem - wyjaśniał dalej szef PKW Sylwester Marciniak.

Kolejna konferencja prasowa PKW odbędzie się o godzinie 13:30. Wtedy też podana zostanie frekwencja wyborcza na godzinę 12. Wyborcy głosujący w lokalach wyborczych powinni zwrócić uwagę na to, czy wydana karta ma ścięty prawy górny róg. Ważne karty mają dwie pieczątki: Państwowej Komisji Wyborczej oraz obwodowej komisji wyborczej.  

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?
Więcej o: