Lokale otwarte, ruszyła druga tura wyborów prezydenckich. Głosować można do godziny 21

W niedzielę odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Kandydują w niej ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21. Głosujący muszą pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem, na przykład dowodu osobistego.

Ze względu na epidemię koronawirusa wprowadzono szczególne zasady sanitarne. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak zaapelował, aby wybierając się do lokalu wyborczego, pamiętać o zasłonięciu ust i nosa oraz odkażaniu rąk. W kolejce do pobrania karty i oddania głosu należy zachować odległość dwóch metrów od innych osób. Warto także zabrać swój długopis. Szef PKW zaznaczył, że druga tura wyborów prezydenckich będzie bezpieczna pod względem sanitarnym, a po pierwszej turze nie było informacji o ogniskach zachorowań.

Głosy poza kolejnością oddawać będą mogły:

  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z dzieckiem do 3 lat,
  • osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,
  • osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Takie rozwiązanie wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia.

Głos w wyborach będzie się liczył, jeśli oddamy go na ważnej karcie do głosowania

W lokalu wyborczym należy zwrócić uwagę na wygląd karty. Ma mieć ona ścięty prawy górny róg. Na ważnej karcie muszą znaleźć się też dwie pieczęcie: Państwowej Komisji Wyborczej oraz obwodowej komisji wyborczej. Inaczej jest za granicą - karta nie ma ściętego rogu, a zamiast pieczątki PKW jest pieczęć ambasady lub konsula i może być ona odciśnięta. Informacje dotyczące lokalizacji lokali wyborczych można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: wybory.gov.pl.

Zgodnie z ustawą o przeprowadzeniu tegorocznych wyborów prezydenckich ostatecznym terminem ogłoszenia wyników wyborów jest wtorek, 14 lipca, godzina 23:00. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak powiedział, że ma nadzieję, że wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich uda się ustalić i ogłosić jak najszybciej, nawet już w poniedziałek.

W kraju i za granicą jest w sumie ponad 27 tysięcy 200 obwodów. Uprawnionych do głosowania jest ponad 29 milionów obywateli, w tym ponad 519 tysięcy za granicą.

Do godziny 21:00 w niedzielę trwa cisza wyborcza, o ile nie zostanie ona przedłużona przez Państwową Komisję Wyborczą. W tym czasie nie można agitować na rzecz żadnego z kandydatów, nielegalne jest też publikowanie sondaży.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?
Więcej o: