RCB rozesłało alert do Polaków ws. wyborów. Szef PKW komentuje. "Byłem zaskoczony"

- Byłem zaskoczony, choć czytałem o tym wcześniej. To kwestia problemu dotarcia do osób zainteresowanych - powiedział w Polsat News szef PKW Sylwester Marciniak pytany o alert RCB na temat wyborów. W sobotę wysłano alert SMS na temat wyborów, w którym informowano, że osoby 60+ czy kobiety w ciąży mogą głosować bez kolejki.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę nietypowy alert do Polek i Polaków dotyczący II tury wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 12 lipca. W SMS-ie (oryginalnie bez polskich znaków), napisano:

II tura wyborów prezydenckich w niedzielę 12.07. Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki

Także na Twitterze RCB znalazł się ten komunikat, jednak - co warte odnotowania - alert nie obejmuje wszystkich przypadków, gdy osoba może być dopuszczona do głosowania bez kolejki. Obejmuje to też m.in. osoby z dzieckiem do trzech lat.

Nietypowy alert RCB. Szef PKW zabiera głos

Już po wysyłce alertu RCB, w sobotę wieczorem, w Polsat News gościł przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Pytany o treść SMS-a, odparł:

Byłem zaskoczony, choć czytałem o tym wcześniej. [...] Tego SMS-a otrzymałem około 17. Można powiedzieć, że wynika to z rozporządzenia ministra zdrowia, które weszło w życie w środę.

Prowadzący program pytał też Marciniaka o to, czy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa powinno wysyłać alerty dotyczące wyborów. Szef PKW dowodził, że ta wiadomość była "informacją dla osób słabszych", o które powinniśmy dbać jako społeczeństwo.

- To kwestia problemu dotarcia do osób zainteresowanych. [...] To bardziej wskazanie, że wybory są bezpieczne i warto wybrać się do lokalu - mówił. Dodawał, że "trudno przesądzać", jakie skutki odniesie alert.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?
Więcej o: