Niecodzienny alert RCB. "II tura wyborów prezydenckich w niedzielę"

W sobotę Polacy otrzymali niecodzienny alert RCB informujący o niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich. "Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki" - czytamy w komunikacie.

Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, zgodnie z ustawami, wykorzystywane są w sytuacjach nadzwyczajnych - wówczas, kiedy występuje zagrożenie życia lub zdrowia na znaczącym obszarze. I tak w ostatnim czasie wiadomości ostrzegały Polaków m.in. przed silnym wiatrem czy burzami z gradem. Jednak w sobotę obywatele dostali powiadomienie o niecodziennej treści.

II tura wyborów prezydenckich w niedzielę 12.07. Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki

- brzmi komunikat wysłany przez RCB.

Alert RCB dotyczący drugiej tury wyborówAlert RCB dotyczący drugiej tury wyborów RCB

Niecodzienny alert RCB

Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa możemy przeczytać, że zgodnie z rozporządzenia ministra zdrowia z 15 czerwca 2020 roku w niedzielę w pierwszej kolejności głosują:

  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • kobiet w ciąży,
  • osoby z dzieckiem do 3 lat,
  • osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,
  • osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

RCB przypomina również o środkach ostrożności: o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży. Wchodząc do lokalu, głosujący powinni skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk, lub założyć rękawiczki. Warto także zabrać swój długopis.

Przypomnijmy, że do godz. 21:00 w niedzielę obowiązuje cisza wyborcza.

Zobacz wideo Alert RCB. SMS ostrzega przed burzami, wiatrem i gradem. Możliwe przerwy w dostawie prądu
Więcej o: