Belgia wprowadza obowiązkowe maseczki. 12,5 miliona zakażeń koronawirusem na świecie

Od soboty w Belgii obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych w sklepach i centrach handlowych oraz innych pomieszczeniach zamkniętych z dużą liczbą ludzi. Decyzja Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest związana z obawami przed drugą falą epidemii koronawirusa.

Zakrywanie ust i nosa obowiązkowe jest w sklepach i centrach handlowych, a także w kinach, teatrach, salach koncertowych i konferencyjnych oraz kościołach, muzeach i bibliotekach.

Nie wiemy, jak rozwinie się epidemia i dlatego noszenie masek ochronnych jest sposobem na uniknięcie jej nawrotu, ale to niejedyny sposób

- poinformowała premier Belgii Sophie Wilmes. Przypomniała, że zachowanie społecznego dystansu jest kluczowe i przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Lista miejsc, w których noszenie masek ochronnych jest obowiązkowe, może się zmienić w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju. Osobom, które nie będą przestrzegać nowych przepisów, grozi kara w wysokości 250 euro.

Koronawirus na świecie

560 tysięcy ofiar śmiertelnych i 12,5 miliona zakażeń - to najnowsze dane amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii koronawirusa. Wyleczyć udało się prawie 7,5 miliona osób.

Stany Zjednoczone ponownie zanotowały rekordy. Liczba nowych zakażeń w ciągu ostatniej doby to 67 tysięcy. W ciągu tygodnia zmarło ponad 4 tysiące osób, a w sumie 136 tysięcy osób. W Teksasie coraz więcej szpitali jest przepełnionych, a w innych południowych stanach, takich jak Arizona czy Karolina Południowa, notuje się wzrost liczby ofiar o ponad 100 procent.

W Brazylii w ciągu doby zmarło ponad 1200 osób, a łączna liczba zgonów przekroczyła 70 tysięcy. To właśnie Ameryka Południowa jest obecnie epicentrum koronawirusa. Wśród zakażonych są prezydent Brazylii, tymczasowa prezydent Boliwii, a teraz poinformowano, że na COVID-19 chory jest także minister ropy Wenezueli. W australijskim stanie Wiktoria koronawirusem w ciągu doby zakaziło się 216 osób, a wszystko to w czasie, gdy wzrost zachorowań spowodował zamknięcie największego miasta w tym stanie - Melbourne.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że całkowite pozbycie się koronawirusa nie jest już możliwe. Istnieje natomiast szansa, aby zatrzymać potencjalną drugą falę zakażeń.

Zobacz wideo Pandemia vs środowisko. Nieoczekiwane efekty dystansu społecznego i wątpliwości ekspertów
Więcej o: