Turcja. Hagia Sophia przekształcona w meczet. Pierwsze modlitwy 24 lipca

Znane na całym świecie muzeum Hagia Sophia w Stambule zostało zamienione z powrotem w meczet - podaje BBC News. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił decyzję po tym, jak sąd unieważnił status muzeum.

Zbudowana 1500 lat temu jako prawosławna katedra Hagia Sophia została przekształcona w meczet po podboju osmańskim w 1453 roku. W 1934 roku stała się muzeum i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Drzwi świątyni Hagia Sophia będą szeroko otwarte"

Muzułmanie w Turcji od dawna wzywali do przekształcenia Hagii Sophii w meczet, ale świeccy członkowie opozycji sprzeciwiali się temu posunięciu. Ich propozycja wywołała krytykę ze strony przywódców religijnych i politycznych na całym świecie. Prezydent Erdogan podkreślił, że kraj skorzystał ze swojego suwerennego prawa, przekształcając muzeum z powrotem w meczet. Jak dodał na konferencji prasowej, pierwsze modlitwy muzułmańskie odbędą się w budynku 24 lipca.

Podobnie jak wszystkie nasze meczety, drzwi świątyni Hagia Sophia będą szeroko otwarte dla mieszkańców i obcokrajowców, muzułmanów i niemuzułmanów

- podkreślił Erdogan. Krytycy twierdzą, że polityk wykorzystuje tę sprawę, aby odwrócić uwagę od szkód ekonomicznych wyrządzonych w Turcji przez COVID-19. Decyzją Erdogana "rozczarowane" są m.in. Stany Zjednoczone.

Zobacz wideo Trump na konferencji: Jestem fanem Erdogana
Więcej o: