Pogoda. IMGW ostrzega przed burzami i gradem. Na południu kraju upał

Po kilku chłodniejszych dniach pogoda wyraźnie się zmienia. Do Polski napływa ciepłe polarne morskie powietrze z południowego zachodu, a ciśnienie powoli spada. W niektórych regionach odnotujemy dziś burze, a w innych bardzo wysoką temperaturę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w województwie lubuskim, kujawsko-pomorskim i w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego. Dla tej części kraju prognozuje się burze z opadami deszczu do 40 mm, porywy wiatru osiągające prędkość do 90 km/h, a także lokalne opady gradu. W województwie łódzkim i na południowym wschodzie województwa wielkopolskiego obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem. 

"Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad" - czytamy w komunikacie IMGW.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Pogoda. Na południu kraju nawet 30 stopni Celsjusza 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje także o prognozowanych upałach, które mogą wystąpić na południu kraju. Synoptycy prognozują, że w Opolu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie i Częstochowie termometry wskażą dziś do 30 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie z kolei na północy. W Gdańsku odnotujemy maksymalnie 19 stopni, w Kaliszu 20 stopni, a w Suwałkach i Olsztynie 21 stopni.