Wybory prezydenckie 2020. Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP

Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP, który zacznie obowiązywać w nocy z piątku na sobotę. Ostrzeżenie będzie utrzymane do końca poniedziałku 13 lipca.
Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Stopień alarmowy BRAVO-CRP wprowadzony zostanie w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Obowiązuje on na terenie całego kraju w związku z organizacją drugiej tury wyborów prezydenckich. Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, stopień ten obowiązuje od nocy z piątku 10 lipca na sobotę do końca poniedziałku 13 lipca.

Druga tura wyborów prezydenckich: od piątku w Polsce obowiązuje stopień alarmowy BRAVO-CRP

Drugi stopień alarmowy wprowadzony był także podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich, które odbyły się dwa tygodnie wcześniej, w niedzielę 28 czerwca. Ostrzeżenie dotyczące zagrożeń w cyberprzestrzeni zostało wydane przez premiera także podczas organizacji innych głosowań - do Parlamentu Europejskiego czy do Sejmu i Senatu.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzenie stopnia alarmowego BRAVO-CRP wiąże się z realizowaniem dodatkowych zadań przez organy administracji publicznej oraz służby właściwe sprawom bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Są to m.in.

  • monitorowanie i weryfikowanie, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej,
  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej,
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych,
  • informowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności,
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów,
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

"Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - napisano w komunikacie MSWiA.

Więcej o: