Wybory 2020. Dziś mija termin wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania

W piątek 10 lipca mija termin pobierania zaświadczeń o prawie do głosowania. Taki dokument przyda się osobom, które chcą zagłosować w miejscu innym, niż to, w którym wpisani są do spisu wyborców.

To ostatni dzień na załatwienie formalności związanych z głosowaniem poza miejscem zamieszkania. Osoby, które w drugiej turze wyborów chcą zagłosować gdzie indziej niż w pierwszej, bo np. jadą na wakacje, mogą zagłosować w dowolnym miejscu na podstawie zaświadczenie o prawie do głosowania.

Druga tura wyborów 2020. Skąd wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania?

Taki dokument wydaje urząd gminy, który dysponuje spisem wyborców, w którym widnieje nasze nazwisko. Zaświadczenia są wydawane w godzinach pracy urzędu. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć np. mailem, ale trzeba odebrać go osobiście lub poprzez pełnomocnika.

"Z zaświadczeniem o prawie do głosowania swój głos możesz oddać w dowolnie wybranym przez siebie lokalu wyborczym na terenie Polski. Za granicą natomiast jedynie w tych obwodach, gdzie przewidziano możliwość osobistego oddania głosu" - czytamy na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Przypomnijmy - jeżeli ktoś dopisał się do spisu wyborców na pierwszą turę wyborów prezydenckich, jest ujęty w tym spisie także na czas drugiej tury. Oznacza to, że jeśli ktoś zameldowany w Warszawie głosował 28 czerwca w Gdańsku, bo dopisał się do spisu wyborców, 12 lipca również może głosować w Gdańsku i to w tamtejszym urzędzie gminy może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. 

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Wybory prezydenckie 2020. Jak wygląda karta do głosowania? Jak oddać ważny głos?

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Na terenie Polski karta do głosowania posiada dwie pieczęci. Pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej jest nadrukowana na karcie i ma kolor czarny. Druga pieczęć, stawiana ręcznie przez właściwą obwodową komisję wyborczą, może mieć dowolny kolor. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak "X" przy nazwisku jednego z kandydatów.

Więcej o: