Francja. Pożar katedry Notre-Dame. Po rocznym sporze zapadła decyzja w sprawie odbudowy iglicy

Dyskusje na temat odbudowania iglicy na katedrze Notre-Dame były niezwykle zażarte i zajęły ponad rok. Ekspertom udało się w końcu dojść do porozumienia i podjęta została decyzja - iglica zostanie zrekonstruowana tak, jak wyglądała pierwotnie.

W sprawie odbudowy ścierały się ze sobą zwolennicy dwóch koncepcji. Z jednej strony było stronnictwo, które postulowało precyzyjną rekonstrukcję iglicy w kształcie, w jakim była, zanim runęła do wnętrza katedry. Z drugiej wielu projektantów chciało jej nadać nową formę, według niektórych pomysłów niesłychanie fantazyjną, bulwersującą część opinii publicznej i fachowców.

Pożar katedry Notre-Dame. Prace rekonstrukcyjne zakończą się w roku 2024

Niemal nazajutrz po tragicznym w skutkach pożarze, bo 17-stego kwietnia ubiegłego roku, ówczesny premier Francji Edouard Philippe zapowiedział, że zostanie rozpisany międzynarodowy konkurs architektoniczny na plan odbudowy iglicy. Uczestnicy debaty nie osiągnęli konsensusu, co do końcowego kształtu tej części katedry, ale wszyscy się zgodzili, że trzeba się kierować zasadami realizmu i ocenić możliwości.

Zobacz wideo Nie tylko Notre-Dame. Te zabytki były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Ostatecznie, ze względu na termin zakończenia prac remontowych, który wyznaczono na 2024 rok, stwierdzono, że do tego czasu konkurs nie zostanie przeprowadzony. Zatem iglica zostanie zrekonstruowana tak, jak wyglądała pierwotnie.

Pożar paryskiej katedry Notre-Dame wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Płomienie objęły dach świątyni i znajdującą się na nim sygnaturkę. Później rozprzestrzeniły się na jedną z wież kościoła.

Więcej o: