Pogoda. IMGW ostrzega: Wrócą burze i gradobicia. Będą alerty pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał orientacyjną prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w piątek i sobotę ogłoszone zostaną ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami, gradem i intensywnymi opadami deszczu.

IMGW zapowiada, że wyda alerty pogodowe pierwszego stopnia. Takie ostrzeżenia oznaczają, że prognozowane zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia, a synoptycy zalecają ostrożność i śledzenie dalszych komunikatów pogodowych. 

Ostrzeżenia meteorologiczne na piątek

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że w piątek ogłoszą ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed:

  • burzami w województwach: opolskim, dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim
  • burzami z gradem w województwie mazowieckim

Na zachodzie i północy Polski możemy spodziewać się opadów deszczu do 30 litrów na metr kwadratowy oraz porywów wiatru osiągających prędkość do 80 km/h. Na Mazowszu będzie wiać z prędkością do 70 km/h, a lokalnie oprócz deszczu spadnie też grad. 

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Ostrzeżenia meteorologiczne na sobotę

Na sobotę zapowiadane są ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed:

  • intensywnymi opadami deszczu w województwach śląskim, świętokrzyskim i małopolskim,
  • silnym deszczem z burzami w woj. podkarpackim,
  • burzami z gradem w woj. lubelskim.

IMGW prognozuje, że w Małopolsce, na Śląsku i na Ziemi Świętokrzyskiej będzie padać deszcz o natężeniu umiarkowanym, który może przechodzić w deszcz silny, dający lokalnie opady do 40 litrów na metr kwadratowy. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie oprócz burz możliwe są także gradobicia. Dla województwa lubelskiego prognozuje się także wiatr osiągający prędkość do 30 km/h.