Wybory 2020. Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich? Czym się różni exit poll od late poll?

Rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich 2020. O urząd prezydenta ubiegają się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Kiedy poznamy wyniki wyborów? Do kiedy będziemy musieli czekać na ogłoszenie zwycięscy?

Zanim poznamy oficjalne wyniki wyborów, które zostaną podane przez Państwową Komisję Wyborczą, w mediach pojawią się wyniki sondażu exit poll przeprowadzanego w dniu głosowania.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Kiedy poznamy wyniki wyborów? Exit poll, late poll - co to znaczy?

Cisza wyborcza trwa do czasu zamknięcia lokali wyborczych o godz. 21. Do tego czasu zakazana jest agitacja i publikowanie sondaży preferencji wyborczych. O godz. 21. poznamy wyniki sondażu exit poll, który jest pierwszym wyznacznikiem tego, w jaki sposób zagłosowali Polacy.

Badanie exit poll przeprowadzane jest w dniu głosowania. Ankieterzy pytają wyborców wychodzących z lokali wyborczych, na kogo oddali głos. Na tej podstawie powstają przewidywane wyniki wyborów prezydenckich. Exit poll obarczony jest błędem statystycznym, który zwykle nie wynosi więcej niż 2 proc.

Bardziej dokładną prognozą ostatecznych wyników wyborów jest tzw. late poll. Badanie rozpoczyna się dopiero po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych. Ankieterzy odwiedzają losowe komisje wyborcze, aby zebrać cząstkowe wyniki wyborów. Late poll jest badaniem, które lepiej odzwierciedla ostateczny wynik wyborów. Wyniki late poll poznamy w niedzielę późnym wieczorem.

Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów 2020?

Oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich publikuje Państwowa Komisja Wyborcza. Komisja nie jest związana konkretnym terminem, dlatego oczekujący na ostateczne wyniki powinni uzbroić się muszą w cierpliwość.

Na stronie PKW będą jednak publikowane cząstkowe wyniki wyborów. Wyborcy mogą na bieżąco śledzić, jak rozłożyły się głosy w całej Polsce. Najwcześniej wyniki wyborów prezydenckich poznamy w poniedziałek 13 lipca.

Więcej o: