Wybory prezydenckie 2020. Do której są otwarte lokale wyborcze? Do której można głosować?

Wybory prezydenckie 2020. II tura głosowania odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Polacy wybiorą prezydenta spośród dwóch kandydatów, którzy osiągnęli najwyższy wyniki w I turze. W jakich godzinach otwarte są lokale wyborcze? Do której godziny można głosować?

12 lipca ponownie wyruszymy do lokali wyborczych, aby wybrać nowego prezydenta. W drugiej turze wyborów zmierzą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Zobacz, w jakich godzinach możesz oddać głos na swojego kandydata.

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?

Wybory prezydenckie 2020. Do której godziny można głosować?

Obwodowe komisje wyborcze w całej Polsce będą otwarte w tych samych godzinach. Głos można oddać od godz. 7. do godz. 21. Duże zainteresowanie wyborami powoduje, że przed lokalami mogą powstawać kolejki. Jeśli wyborca pojawił się w lokalu przed godz. 21.00, to bez względu na liczbę osób oczekujących, będzie miał prawo do głosowania - nawet jeśli nastąpi to po tej godzinie. 

W lokalach wyborczych w pierwszej kolejności obsługiwane będą: osoby z dzieckiem do lat trzech, osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Godziny otwarcia lokali wyborczych mogą zostać wydłużone w przypadku nieprzewidzianych trudności, które uniemożliwią głosowanie. Wraz z wydłużeniem działalności lokali wyborczych, przedłuża się trwanie ciszy wyborczej.

Wybory prezydenckie 2020. Godziny głosowania poza lokalami wyborczymi

Niektórzy wyborcy będą głosować poza lokalami wyborczymi. Na polskich statkach morskich oraz w komisjach za granicą można oddać swój głos w godz. 7-21, ale czasu miejscowego.

Zamknięcie lokali wyborczych oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Oznacza to, że zakaz publikowania sondaży wyborczych nie będzie już obowiązywał. O godz. 21:00 pojawią się pierwsze sondaże exit poll, wskazujące na wynik wyborów prezydenckich.

Więcej o: