Wybory prezydenckie 2020. Cz這nkini komisji w Kaliszu spryskiwa豉 twarz i ubrania g這suj帷ych

Cz這nkini komisji wyborczej w Kaliszu spryskiwa豉 p造nem dezynfekuj帷ym nie tylko d這nie, ale r闚nie twarze i ubrania g這suj帷ych - podaje Polsatnews.pl na podstawie doniesie Polskiej Agencji Prasowej. Kobieta zosta豉 pouczona przez komisarza wyborczego.

Do komisarza wyborczego w Kaliszu trafiła skarga na jedną z członkiń komisji wyborczej nr 20, która spryskiwała głosującym ręce, twarz i ubrania środkiem dezynfekującym. Gdy kobieta spotykała się ze sprzeciwem, tłumaczyła, że robi to dla dobra wyborców - informuje Polsatnews.pl na podstawie doniesień Polskiej Agencji Prasowej.

- Pouczyliśmy, że obowiązkiem członków komisji jest jedynie wskazywać wyborcom płyn do dezynfekcji i prosić o skorzystanie. Natomiast nie ma mowy o takim zmuszaniu. Dostałem zapewnienie, że będą przestrzegać wytycznych - skomentował komisarz wyborczy Adam Plichta.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Wybory prezydenckie 2020

 Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że o godzinie 17 frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 47,89 procent. Najwyższa była w wojew鏚ztwie mazowieckim, drugie miejsce zajęła Małopolska, trzecie - Podkarpacie.

- Według stanu na godz. 17 w dniu 28 czerwca, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, to jest liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 582 843 osoby. Wydano karty do głosowania 14 166 725 osobom uprawnionym, co stanowi 47,89 proc. - powiedział Sylwester Marciniak.

Głosowanie w odbywa się w ponad 25 tysiącach lokali wyborczych. Najwyższa frekwencja była w województwie mazowieckim 51,17 proc., drugie miejsce zajęło województwo ma這polskie 50,27 proc. i trzecie województwo podkarpackie 49,19 proc.

Najmniejszą frekwencję dotąd zanotowano w województwach opolskim (42,32 proc.), warmińsko-mazurskim (43,06 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (45,51 proc.).

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja jest wyższa niż w wyborach w roku 2015 i 2019. W poprzednich wyborach prezydenckich pięć lat temu frekwencja o godzinie 17.00 wynosiła 34 procent, natomiast w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych - 45 procent.

Lokale wyborcze pozostaną otwarte do godziny 21.00.

Wi璚ej o: