Nieostemplowane karty w Zakopanem. PKW: Sąd będzie rozpatrywał ewentualne protesty

Z doniesień medialnych wynika, że niektórzy wyborcy dostali nieostemplowane karty do głosowania. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Zakopanem. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że nie otrzymała oficjalnego zawiadomienia w tej sprawie.

Podczas konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej, w czasie której podano dane o frekwencji na godzinę 12, padło pytanie o nieostemplowane karty wyborcze. Do takiej sytuacji miało dojść m.in. w Zakopanem, o czym informuje "Tygodnik Podhalański". Członkini PKW Magdalena Pietrzak powiedziała, że okręgowe komisje wyborcze nie zgłosiły jeszcze takiej sytuacji Państwowej Komisji Wyborczej.

- Nie wiem, czy chodzi o to, że tam nie ma czerwonej pieczęci, ale jest zielona lub niebieska, czy chodzi o to, że są nieostemplowane karty. [...] Nie wiem, czy to jest kwestia po prostu sklejenia karty i nieostemplowania jednej, czy kilku nawet, czy to jest kwestia tego, że komisja w ogóle zapomniała je opieczętować - powiedziała Magdalena Pietrzak. 

Członkini PKW wyjaśniła, że jeżeli dojdzie do protestów wyborczych z powodu nieostemplowania kart, sąd będzie rozpatrywał każdą sytuację indywidualnie. Przypomniała także, że w poprzednich wyborach również dochodziło do przypadków nieostemplowania kart i z tego co pamięta, incydent taki zgłaszano właśnie w Zakopanem

Ale nie tylko. Na Twitterze pojawią się wpisy z innych miejsc w Polsce.

Głosy na kartach bez stempli będą nieważne

W rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim" Grażyna Długosz z Okręgowej Komisji Wyborczej w Nowym Sączu stwierdziła, że nieostemplowane karty do głosowania nie będą brane pod uwagę podczas liczenia głosów. 

- Karta, na której nie ma choć jednej z pieczęci, jest nieautentyczna, a siłą rzeczy oddany głos nieważny - powiedziała Długosz, zaznaczając, że na karcie powinny być dwie pieczęcie -  Państwowej Komisji Wyborczej i Obwodowej Komisji Wyborczej. 

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?
Więcej o: