Szef PKW: Zaostrzanie zasad sanitarnych przez komisje wyborcze jest niedopuszczalne

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podkreślił, że zaostrzanie zasad bezpieczeństwa przez członków obwodowych komisji wyborczych nie powinno mieć miejsca. Stwierdził też, że ze względu na konieczność zachowania rygoru sanitarnego głosy oddaje się znacznie wolniej niż zazwyczaj.

O godzinie 10 odbyła się pierwsza niedzielna konferencja prasowa w ramach studia wyborczego Państwowej Komisji Wyborczej. Członkowie PKW poinformowali m.in., że wszystkie obwodowe komisje wyborcze zostały otwarte o czasie, a większość wykroczeń wyborczych, które odnotowano do tej pory, to przypadki uszkodzenia plakatów. Szef PKW Sylwester Marciniak mówił także o realiach głosowania w czasach epidemii koronawirusa.

- Niedopuszczalne jest ustalanie przez obwodowe komisje wyborcze dalej idących ograniczeń sanitarnych niż wprowadzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Przestrzeganie rygoru sanitarnego jest niezbędne, ale środki ostrożności nie mogą iść zbyt daleko - mówił Marciniak.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Szef PKW: Szybkość oddawania głosu jest znacznie zmniejszona

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zauważył, że ze względu na konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa szybkość oddawania głosu jest "znacznie zmniejszona". Przypomniał także, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w lokalu wyborczym może w tym samym czasie przybywać nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe (z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych i międzynarodowych i gospodarza lokalu), ale dalej idące ograniczenia są niedopuszczalne. Sylwester Marciniak podkreślił, że nie mogą mieć miejsca sytuacje, w których obwodowa komisja wyborcza wpuszcza tylko jedną osobę jednocześnie lub ogranicza wpuszczanie wyborców do tego stopnia, "że do niektórych stanowisk członków komisji wydających karty nie podchodzi żaden wyborca, mimo dużej kolejki oczekujących na zewnątrz".

Więcej o: