Informacje o zamkniętych plażach można znaleźć na portalu internetowym Serwis Kąpieliskowy, który prowadzi GIS. Z danych na niedzielę 28 czerwca wynika, że z powodu zakwitu sinic w Bałtyku zamknięto plaże w Gdyni Śródmieście, Gdyni Redłowo oraz plażę Łazienki Południowe w Sopocie. Z tej samej przyczyny zamknięto także kąpielisko przy plaży w Soczewce (woj. mazowieckie). Wodę w pobliżu tych miejsc uznaje się za niezdatną do kąpieli.
Sinice to bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych i wykazują dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Niektóre sinice produkują toksyny, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że toksyny wytwarzane przez sinice mogą powodować śmierć zwierząt dzikich i domowych, a u ludzi - występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody. Zagrożenie dla zdrowia stanowi także wdychanie aerozoli, które zawierają toksyny sinicowe.
O zakwicie sinic mówimy wówczas, gdy woda w danym zbiorniku zmienia kolor ze względu na masowe namnażanie się bakterii. Kwitnące sinice tworzą różnobarwne kożuchy, które mogą wydzielać zatęchły zapach. Zakwit sinic może także tworzyć pianę na brzegu zbiornika. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się na wodzie. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.