Powódź błyskawiczna w Jaśle, zalane domy, zerwane dachy. Dziś ostrzeżenia hydro III stopnia

Kolejny dzień burz w woj. podkarpackim przyniósł tam kolejne zalania i powodzie błyskawiczna. Najgorsza sytuacja była m.in. w Jaśle i okolicach, gdzie wg lokalnych mediów spadło nawet 153 mm deszczu. Doszło do powodzi błyskawicznej. Dziś ponownie w całym kraju możliwe są burze. Dla woj. podlaskiego wydano alert hydrologiczny III stopnia.

Ubiegłej doby strażacy do usuwania skutków nawałnic wyjeżdżali ponad 2 tysiące 300 razy. Jak przekazał IAR rzecznik komendanta głównego PSP Krzysztof Batorski, wczoraj przy interwencjach związanych z pogodą pracowało ponad 9 tysięcy strażaków.

Krzysztof Batorski powiedział, że najwięcej interwencji było w województwie podkarpackim - ponad 1000, śląskim - prawie 600 i mazowieckim, gdzie odnotowano niemal 200 zdarzeń. Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej - w nawałnicach nikt nie ucierpiał.

Najgorsza sytuacja wciąż jest na Podkarpaciu. Pracują tam cztery specjalne, przeciwpowodziowe kompanie - miejscowa z Podkarpacia oraz z Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolski. W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali niemal 600 razy w powiecie jasielskim. Tam w miejscowości Trzcinica z domów ewakuowanych zostało 29 osób, ponieważ budynkom zagrażało zalanie. Nieprzejezdna jest Droga Krajowa nr 28 w Trzcinicy. Pracuje tam sztab kryzysowy. Setki interwencji odnotowano też w powiatach krośnieńskim, przemyskim, brzozowskim i łańcuckim.

Jasło. Zalane budynki, zerwane dachy

Bardzo poważna jest sytuacja m.in. w powiecie jasielskim, gdzie doszło w sobotę do powodzi błyskawicznej. IMGW informował, że stacja pomiarowa w Jaśle odnotowała sumę opadów sięgającą 86 mm. Z kolei serwis Jasło112 opisuje, że suma opadów wyniosła co najmniej 153 mm. 

"Był to bez wątpienia najgroźniejszy incydent burzowy w ciągu ostatnich kilku jak nie kilkunastu/kilkudziesięciu lat" - informuje portal. Poza wyjątkowo intensywnym opadem silny wiatr łamał drzewa i zrywał poszycie dachów. "Woda wdzierała się do budynków, zalewała drogi, piwnice. Strażacy musieli podejmować ewakuacje osób z zagrożonych budynków. działania były wspierane przez śmigłowce. Najgorsza sytuacja miała miejsce na terenie gminy Skołyszyn, Brzyska, Kołaczyce, Jasło wraz z miastem." - opisuje. 

Czerwony alert hydrologiczny dla Podkarpacia

Niedziela będzie kolejnym gorącym dniem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje przelotne opady deszczu i burze. Najgroźniejsze będą na zachodzie kraju. Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski przestrzega, że w czasie burz mogą wystąpić opady deszczu do 30 milimetrów i silne porywy wiatru - nawet do 100 kilometrów na godzinę

W nocy z niedzieli na poniedziałek miejscami, głównie w zachodniej połowie kraju, przelotne opady deszczu i burze. Na zachodzie kraju prognozowane są opady do 30 milimetrów i silne podmuchy wiatru. Temperatura minimalna od 14 do 19 stopni Celsjusza.

IMGW wydała ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia dla województw: dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz części Mazowsza na południe i wchód od Warszawy. 

Obowiązują ponadto alerty hydrologiczne. Ostrzeżenia II stopnia wydano dla Odry w woj. opolskim i dolnośląskim. "Odrą środkową przemieszczać się będzie kolejne wezbranie miejscami powyżej stanów ostrzegawczych, spowodowane spływem wody po opadach deszczu, które wystąpiły w dorzeczu górnej Odry" - informuje IMGW. Alerty I stopnia obowiązują w części woj. świętokrzyskiego i lubelskiego oraz w Małopolsce. Z kolei dla Podkarpacia i niektórych sąsiadujących powiatów wydano alert hydrologiczny III stopnia. W ostrzeżeniu czytamy:

"W związku z już występującymi i prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, w zlewniach Wisłoki, Wisłoka i Sanu (również w zlewniach niekontrolowanych i zurbanizowanych) spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich oraz w tej strefie. Lokalnie możliwe jest ponowne przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych. Uwagi: Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich)." 
Więcej o: